Saklama sıvılarında bekletilen deri greftlerinin hücre ve fibril yapılarındaki değişikliklerin ışık mikroskopik incelenmesi
Light microscopial examination of cellular and fibriller structural changes at preserved skin grafts
- Tez No: 103249
- Danışmanlar: PROF.DR. SERVET KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
6.ÖZET S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Histoloji-Embriyoloji (TIP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ KONYA-2000 MMetin ŞENER Saklama Sıvılarında Bekletilen Deri Greftlerinin Hücre ve Fibril Yapılarında Görülen Değişikliklerin Işık Mikroskobik İncelenmesi Bu çalışmanın konusu; plastik cerrahi kliniklerinde rutin bir uygulama haline gelen, deri greftlerinin serum fizyolojik içerisinde saklanmasında; geçen süreye bağlı olarak ne gibi histolojik değişikliklerin oluştuğu ve buna bağlı olarak greftin yaşayabilirliğinin ne oranda değiştirdiğinin araştırılmasıdır. Yaşlan 20 ile 40 arasında olan 10 hastanın karın bölgesinden alman deri numuneleri beş parçaya ayrılarak 0,7,14,21 ve 28 gün +4 °C de serum fizyolojik içinde bekletildikten sonra çıkarılarak parafin tekniğini takiben bloklanmış ve uygun kesitler alınmıştır. Alman bu kesitler H.E. ve Van Gieson boyası ile boyanıp ışık mikroskopta incelenmiştir. İncelemeler sonucunda preparatlar; dermisdeki damar yapılan, kıl folikül yapılan, epidermis-dermis ayrışmasının olup olmadığı, epidermis ve dermisdeki hücre değişiklikleri, kollajen fibril yapılannda görülen değişiklikler gibi konularda kontrol edilmiş, serum fizyolojik içinde 7 gün bekletilen deri numunelerinde önemli bir değişikliğin olmadığı görülmüştür. Bu durum, sözkonusu greftlerin tekrar neovaskülarize olabileceğini, transplantasyon açısından verimli olacağını göstermektedir. 14 ve 21 gün serum fizyolojikte bekletilen greftlerde ise sayılan kriterlerde kısmen gerileme olduğu görülmüştür. Bu ise, anılan greftlerin transplantasyonunun yine de mümkün olabileceğini düşündürmektedir. 28 gün bekletilen greftlerde ise aynı kriterler önemli ölçüde gerilemiştir. Bu da, bu greftlerin alıcı için ancak nonvital örtü fonksiyonu görebileceğini göstermektedir. Çalışmanın sonunda, bu sonuçların klinik çalışmalarla da desteklenmesinin yararlı olacağı sonucuna varılmıştır. 36
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Histoloji-Embnyoloji (TIP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ KONYA-2000 MMetin ŞENER Light Microscopical Examination of Cellular and Fibriller Structural Changes at Preserved Skin Grafts Preserving the skin grafts in saline solutions a rutine procedure in the plastic and reconstructive surgery clinics. The aim of this study was to observe the histopathological changes and viability of the preserved skin grafts. Abdominal dermal samples were obtained from 10 patients of 20 to 40 years of age. All samples were divided into five pieces and preserved for 0,7,14,21, 28 days in saline solution at +4 °C. Paraffine wax processing was used for the production of tissue sections for histopathological examination. Tissue sections were stained by Haematoxylin Eosin and Van Gieson stains and examined by light microscope. Vascular structures of dermis, hair follicules, epidermal-dermal shrinkage and collagene fibriller structure were examined and histopathological changes between already processed skin grafts and preserved skin grafts were noted down. The observation of any important pathological changes at 7 day of preserved skin grafts indicated that these skin grafts had neovascularisation potential so they could be successfully transplated as autograft. 14 and 21 day preserved skin grafts are partialy degenerated but could also be used as autograft. 28 day preserved skin graft samples were significantly degenerated and could only be used as a nonvital cover. These results need to be supported by clinical studies. 37