Sıçan jejunum mast hücrelerinin boyanmasına fiksasyonun etkisi
The Effect of fixation on the staining of mast cells in rat jejunum
  1. Tez No: 103253
  2. Yazar: MUSTAFA GENÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRKAN YAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Sıçan Jejunum Mast Hücrelerinin Boyanmasına Fiksasyonun Etkisi Başlıca anaflaktik ve inflamatuvar reaksiyonlarda rol oynadığı bilinen esas görevi iltihabi cevapta kullanılacak kimyasal aracıları depolamak olan mast hücrelerinin son yıllarda orjini, degranülasyon mekanizması ve içerdiği enzimler hakkında yeni bilgiler elde edilmiş ve değişik görüşler ortaya atılmıştır. Biz bu çalışmada farklı fiksatiflerin jejunum mast hücrelerinin toluidin blue ile pH 2.5 ile pH 5. 5 'ta hazırlanan toluidin blue solüsyonları ile boyanmasına farklı fiksatiflerin etkilerini araştırdık. Servikal dislokasyonla öldürülen sıçanların jejunumundan doku örnekleri alındı. Alman örnekler Carnoy, modifiye Carnoy, % 10luk nötral formalin ve Orth fiksatörleri ile 24-48 saat tespit edildi. Elde edilen parafin bloklardan 4-5 mikrometre kalınlığında kesitler alındı. Bu kesitlere genel histolojik yapıyı gözlemek amacıyla hematoksilen eosin; asit mukopolisakkaritleri saptayabilmek amacıyla bazik ve metakromatik boya toluidin blue (pHları 5.5 ve 2.5 olacak şekilde ayarlanmış kısa süreli ve uzun süreli yöntemler kullanılarak) uygulandı. Elde edilen preparatlar Olympus BH-2 fotomikroskobu altında incelendi ve mikrofotoğrafları çekildi. Kullanılan fiksasyon solüsyonları içerisinde en iyi sonuçlar Modifiye Carnoy ve Carnoy fiksatiflerinden alındı. Modifiye Carnoy ve Carnoy solüsyonu içerdiği glasial asetik asitin asiditesinden dolayı proteinlerle kolayca iyonik bağlar oluşturduğu kanısındayız. Anahtar Kelimeler : Mast hücresi, fiksasyon, ince bağırsak, jejunum, rat.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Fixation on the Staining of Mast Cells in Rat Jejunum In this study mast cell which roles in anaphylactic and inflammatory reactions and its main duty is to store chemical mediator in inflammatory reactions as an answer. New knowledge about mast cell and enzymes was achieved. In our study, the effect of fixation on the staining properties of rat intestinal mast cells was examined. A place of tissue from middle portion of small intestine of rats was removed and divided into three parts. Each part of intestine was fixed in different solutions (Carnoy, modified Carnoy, 10 % neutral formalin and Orth) in 24-48 hours. Paraffin sections, 4-5 [im thick, were deperaffinized. Sections stained with haematoxylin and eosin, and selected sections were stained with Toluidin blue (pH 2.5-5.5 in short- long periods). The preparation was investigated under Olympus BH-2 photomicroscobe and taken microphotas. The best results were taken from Modified Carnoy and Carnoy fixations. Modified Carnoy and Carnoy solutions consist glacial acidic acid so we thought it easily form ionic connection with proteins. Key Words :Mast cell, fixation, small intestine,jejunum,rat.