Fetüs, yenidoğan ve erişkin sıçanlarda böbreğin histolojik ve histokimyasal kıyaslı yapısı ve gelişimi
  1. Tez No: 103254
  2. Yazar: ÖNDER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ÖZKARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 485
Özet
ÖZET Bu çalışma en çok kullanılan deney hayvanı olan sıçanda, böbrek gelişiminin organogenezis aşamasının (yani metanefrozun ileri gelişimi) yapısal ve morfolojik olarak İzlenilmesi amaçlandı. Bu amaçla 4 tane normal erişkin, 6 tane hamile ile 5 tanede yeni doğmuş sıçan kullanıldı. Deneklerden alman parçalar formalin ve buinle fikse edildi ve parafinle bloklandı. Daha sonra parafin bloklarından fetal, yenidoğmuş ve normal erişkine ait elde ettiğimiz preparatlara, Hematoksilen-Eozin, Periodic Acid Schiff, Anilin mavisi ve Modifiye Aldehit Fucsin boyama yöntemleri uygulandı. Preparasyonlanmızdaki gözlemlerimize göre sıçanda metanefroz 15-16 günlük fetüste gözlendi. Bu dönemde Böbrek cisimsiği(Malpighi) glomerül öncüleri ile üreter tomurcuğundan köken alan nefron öncüleri saptandı. Prenatal dönemin 20-21. gününde ise böbrek cisimciği(Malpighi), nefronun proksimal ve distal tubulusların pars kontortaları ve rektaları ile toplama boruları gelişti.Ayrıca parankimanın yanında stromanın da mezenşimden başlayarak ileri gelişimini tamamladı. Postnatal yenidoğanda, postnatal ileri gelişim devam etti ve böbrek, erişkine benzer definitif yapısını oluşturmak üzere böbrekte hem parankima nemde hemde stromada artma ve şekillenme izlendi. Sıçanda intrauterin yaşamda metanefrozdaki şekillenme 15-16.günden başlayarak doğumun 20-21. günün'e kadar ve doğumdan sonra literatürlerimize göre 25-28. güne kadar devam eder. Bizde preparasyonlarımızda intra uterin yaşamda ve doğumdan sonra böbrekte organogenezisi izledik.Ancak insanında dahil olduğu pek çok memeli de bu gelişim süre ve morfolojik yapı yönünden kısmen ayrıcalıklar gösterebilir. Biz bu gelişim sürecinde, böbrekteki izlediğimiz morfolojik değişiklikleri yine bu gelişim sürecindeki periyotlarda saptadık ve literatür verileri ile tartışıp bu saptadığımız yapıları yorumladık.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, the organogenesis step of kidney development was investigated structural and morphological in rats that are commanly used for experimental studies. The study was composed of 4 normal adult, 6 pregnant and 5 newborn rats. Samples taken from rats was immersed formaline and embeded in paraffine bloks. Paraffin sections obtained from fetal, newborn and normal adult rats were stained with Hematoxylin and eosin, Periodic Acid Schiff, Anilin Blue and Modified Aldehit Fucsin. Metanephros was observed in rats of 15- 16 th Days old. At this stage, kidney tangles (Malpighi) glomerular precursor and nephrone precursor that are derived from urether were established. Malpighi, proximal and distal tubules of nephrone were extended of 20-21 th days of prenatal. Moreover, further development has been completed starting from paranchimal site and mesenchyme of stroma. Postnatal further development was carried on and kidney gained definitive structure of adult, and both in paranchima and in stroma sizes were increased. Structural diversity in metanephros of intrauterine life begins 15-16 th day and follows up to 20- 21thday where birth occurs and continues to 25-28 th days according to literature. In our study, we examined organogenesis in kidney after birth and intrauterinal life. Various mammelian including human may represent different time and morphlogical structure for that development. Finally, we aimed to establish duration of kidney development and morphological changes of it and discusse it in the light of literatures.