Gelişimin erken döneminden başlayarak farklı dozlarda oral kreatin monohidrat uygulamasının ratlarda egzersiz performansı ve kasın histolojik yapısı üzerine etkileri
The Effects of oral creatine monohydrate supplementation, started from early stage of development, on the exercise performance and histological structure of skelatal muscles
- Tez No: 103266
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR TARIK TURAÇLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Gelişimin erken döneminden başlayarak farklı dozlarda oral kreatin monohidrat uygulamasının ratlarda egzersiz performansı ve kasın histolojik yapısı üzerine olan etkilerini araştırdığımız çalışmamızın sonunda, uzun süreli oral kreatin monohidrat yüMemesinin ratlarm tükenme egzersizi performansını istatistiksel olarak anlamlı (pO.001) düzeyde arttırdığını saptadık. Oral kreatin monohidrat yüklemesinin ratlarm kaslarının histolojik yapısında, miyoblast oluşumunu ve protein sentezini tetikleyerek lif çaplarında artışa neden olduğunu bulduk. Uzun süreli oral kreatin yüklemesinin kontrol grubuna oranla ağırlıkta anlamlı (p>0.05) bir artış sağlamadığı ve kısa süreli oral kreatin monohidrat yüklemesinin de performansda anlamlı (p>0.05) bir artışa neden olmadığı tespit edildi. Çalışmamızın sonunda elde etmiş olduğumuz bulguların tamamı, bu konu üzerinde bizden önce çalışma yapmış diğer araştırıcıların bulguları ile uyum içerisindedir. Gerek bizim bulgularımız, gerekse diğer araştırıcıların bulguları ışığında uzun süreli oral kreatin monohidrat uygulamasının bazı müsküler hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılabileceğini inanmaktayız. (SEKĞC'SET^ 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Oral Creatine Monohydrate Supplementation, Started from Early Stage of Development, On the Exercise Performance and Histological Structure of Skeletal Muscles In the present study, the effects of oral creatine monohydrate supplementation, started from the early stage of development, on the exercise performance and histological structure of skeletal muscles are observed. After long-term oral creatine monohydrate supplementation, an increase in the performance of the supplement group rats' observed statistically (pO.OOl). In supplementation group among the atrophiated muscle fibers, myoblasts are detected by microscopical examinations. The diameters of the muscle fibers were increased and this increase is accepted as a result of increased protein synthesis and myoblasts. There was no significant increase in body mass of the supplementation group rats, in comparison to control group. Also no significant increse detected after short-term oral creatine monohydrate supplementation. The findings of us are parallel with the findings of other scientists who worked on mis subject before. We believe mat, long-term oral creatine monohydrate supplementation could have a theuropathic effect on some of the muscular diseases. 52