Migrenlilerde 'Tam alan Flaş Elektroretinografi' yöntemi ile retinal dopaminerjik sistemin incelenmesi
The analysis of retinal dopaminergic system with the method of full-field flash elektroretinography in migraine patients
- Tez No: 103267
- Danışmanlar: PROF.DR. SENA ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
45 vn. ÖZET (Migrenlilerde“Tam Alan Flaş Elektroretinografi”Yöntemi ile Retinal Dopaminerjik Sistemin İncelenmesi) Amaç: Dopaminerjik hücrelerden zengin retinadaki dopaminerjik aktiviteyi tam alan flaş elektroretinografîdeki b-dalgası ve osilatör potansiyel (OP) parametreleri ile değerlendirerek migren patogenezinde olabileceği ileri sürülen dopaminerjik hipersensitivite için elektrofızyolojik bir destek sağlamak, Yöntem: Auralı (n=15)ve aurasız (n=19) migrenli bireyler ile kontrol grubu bireylerde (n=17) tam alan flaş ERG' de ölçülen b-dalgası iletim zamanı ve amplitüdü ile OP iletim zamanlan ve amplitüdleri tek yönlü ANOVA testi ile karşılaştırıldı. Sonuçlar: Auralı ve aurasız migrenliler ile kontrol grubu bireyleri arasında incelenen tüm ERG parametreleri yönünden anlamlı bir farklılık bulunamadı. Ailede migren öyküsü olan migrenli bireylerin OP1 amplitüd değerleri (31.67±13.89) kontrol grubu bireylerine göre (20.35±14.76) anlamlı oranda yüksek bulundu (p=0.037). Ortalama OP amplitüd değerleri ailede migren öyküsü olan migrenlilerde (34.87±8.65) kontrol grubu bireylerine (26.57±1 1.79) göre anlamlı oranda yüksek bulundu (p=0.022). Auralı ve aurasız migrenli tüm bireylerin (n=34) OP1 amplitüd değerleri (27.3 1± 12. 79) kontrol grubuna (n=17) göre (20.35±14.76) anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.048). Tüm migrenli bireylerin ortalama OP amplitüd değerleri (32.49±8.68) kontrol grubuna göre (26.57±1 1.79) anlamlı oranda yüksek bulundu (p=0.024). Yorum: Özellikle genetik yüklülüğü olan migrenlilerde OP1 amplitüdü ve ortalama OP amplitüdlerinin yüksek olması migren patogenezinde ileri sürülen dopaminerjik hipersensitivite için elektrofızyolojik bir destek olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
46 Vm. SUMMARY (Assessment of Retinal Dopaminergic System with the Method of Full-Field Flash Electroretinography in Migraine Cases) Aim: To provide an electrophysiological evidence for the hypothesis of dopaminergic hypersensitivity, which is put forward for the pathogenesis of migraine, by using the parameters of b-wave and oscillatory potentials (OP) in full-field flash electroretinography in order to investigate the dopaminergic activity in the retina which includes dopaminergic cells in a high number. Method: By using the full-field flash ERG, the amplitude and latency values of b-waves and oscillatory potentials, were measured in both cases with migraine with aura (n=15) and migraine without aura (n=19) and controls (n=17) were compared with each other by using one-way ANOVA test. Results: There was no significant difference between the cases of migraine with aura and cases of migraine without aura and controls in terms of all studied ERG parameters. Amplitude values (31.67±13.89) of OP1 waves of migraine cases with positive family history for migraine were found significantly higher than those (20.35±14.76) of controls (p=0.037). Mean OP amplitude values (34.87±8.65) of migraine cases with positive family history were found significantly higher than those (26.57±11.79) of controls (p=0.022). Amplitude values (27.31Ü2.79) of OP1 waves of all migraine cases (n=34) were found significantly higher than those (20.35±14.76) of controls (n=17) (p=0.048). Mean OP amplitude values ( 32.49±8.68) of all migraine cases were found significantly higher than those (26.57±1 1.79) of controls (p=0.024). Comment: The finding of high amplitude values of both OP1 and mean OP in migraine patients with positive family history for migraine may be accepted to be an47 electrophysiologic evidence for the hypothesis of dopaminergic hypersensitivity, which is put forward for the pathogenesis of migraine.