Sıçanda deneysel kolit modelinde endotelinlerin rolü
Role of endothelins in an experimental model of colitis in rats
  1. Tez No: 103269
  2. Yazar: MUSTAFA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HIZIR KURTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET İnflamatuvar barsak hastalıkları (İBH) gastrointestinal sistemin akut ve kronik inflamasyonu ile karakterize olan ülseratif kolit ve Crohn hastalıklarını içermektedir. İBH'nın patofizyolojisi tam olarak bilinmemekle beraber kan akımı değişikliklerinin patogenezde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar vazokonstriktör bir peptid olan endotelinlerin (ET) gastrointestinal mukozal hasarın önemli bir mediyatörü olduğunu düşündürmektedir. Bu çalışmanın amacı deneysel kolit modelinde meydana gelen kan akımı değişikliklerini karakterize etmek ve olası değişikliklerde ET'lerin rolünü belirlemektir. Çalışmada her iki cins Sprague Dawley sıçanlar kullanılmıştır. Trinitrobenzen sulfonik asit (TNBS), hafif eter anestezisi altında intrakolonik olarak (25 mg/sıçan, %37'lik etanol içinde) verildi. Kontrol grubu hayvanlara TNBS yerine tuzlu su (%0.9 NaCI) tedavisi uygulandı. İnferiyor mezenterik arter (İMA) kan akımı TNBS uygulamasını takiben veya TNBS sonrası î, 3, 5, ve 14. günlerde ultrasonik transit geçiş metodu ile 90 dakika süresince ölçüldü. Her grupta deney sonunda makroskopik hasar derecelendi ve alman doku örneklerinde nötrofil infiltrasyonunun bir göstergesi olan miyeloperoksidaz aktivitesi (MPO) ölçüldü. İMA kan akımı 1, 3 ve 5.
Özet (Çeviri)
2- SUMMARY Role Of Endothelins In An Experimental model of Colitis in Rats: Mlammartory bowel disease (IBD) which includes ulcerative colitis and Crohn's disease is characterized with acute and chronic inflammation of the gastrointestinal system. EBD have been shown to be associated with alterations in the splanhnic circulation. Although the role of these changes in the pathophysiology of inflammatory bowel disease has not been completely understood, elevated blood flow at the site of inflammation followed by a local ischemic insult may contribute to pathogenesis. There is a growing body of evidence that implicates endotelins (ET) as integral components in the pathogenesis of gastrointestinal mucosal injury through several well described actions (i.e., vasoconstriction, increased microvascular permeability, leukocyte- endothelial cell adhesion). The aim of the present study was to investigate the role of endothelins (ET) in the hemodynamic alterations in rats with experimental colitis. Colitis was induced by intracolonic administration of TNBS (25 mg/ratg, in 37% ethanol) in Sprague Dawley rats of both sexes under ether anesthesia. In the control group, rats received intracolonic saline (%0.9 NaCI) instillation. On the 0, 1st, 3rd, 5th, and 14 days following TNBS administration, animals in different groups underwent laparotomy for the measurement of inferior mesenteric artery (IMA) blood flow for 90 min using ultrasonic transit time technique. Colonic segments were excised for macroscopic grading and determination of myeloperoxidase (MPO) activity as an indicator of granulocyte infiltration.