Tuj koyunlarında erken gebelik tanısında progesteron düzeyleri
Progesterone levels as a tool for the diagnosis of early pregnancy in tuj ewes
  1. Tez No: 103270
  2. Yazar: ATAKAN BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
52 5- ÖZET: Tuj Koyunlarında Erken Gebelik Tanısında Progesteron Düzeyleri Bu çalışmada, Tuj koyunlarında, plazma progesteron miktarına göre erken dönemde gebelik tanısının Mikrotitrasyon Enzymeimmunoassay (EIA) yöntemi ile yapılabilirliği test edildi. Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde bulunan sağlıklı ve en az iki doğum yapmış, 3-4 yaşlarında, 40-45 kg ağırlığında 15 adet Tuj ırkı koyun ve östrus zamanlarının tespiti ve tabii tohumlama için bir adet arama koçu kullanılmıştır. Çalışmaya üreme mevsiminin başlamış olduğu ve siklik aktivitenin gösterildiği 3 Kasım tarihinden itibaren başlandı. Koyunlarda bu tarihten itibaren iki östrus siklusu takip edildi. Çalışmada, östrustan sonraki 16. günde 2 ng/ml plazma progesteron miktarından yüksek değerlere sahip koyunlar gebe olarak kabul edilmiştir. 15 adet koyunun östrus anındaki ortalama progesteron miktarı 0.22 ± 0.04 ng/ml olarak bulundu, bu koyunlardan 5 adeti tohumlamadan sonraki 16. ve 32.günlerde östrus göstermiş ve bu koyunların ortalama progesteron miktarı sırasıyla 0.656 ± 0.326 ng/ml ve 0.141 ± 0.099 ng/ml olarak tespit edilmiştir. 10 adet koyunda tohumlamadan sonraki 16. ve 32. günlerde plazma progesteron miktarları 2 ng/ml'den yüksek bulunmuş ve bu koyunların ortalama progesteron miktarı lö.günde 6.60 ± 0.90 ng/ml, 32. günde 7.30 ± 0.98 ng/ml olarak bulunmuştur. Çalışma sonucunda 15 adet koyundan 10 adedi gebe 5 adedi de boş olarak değerlendirilmiştir. Erken gebeliğin teşhisinde güvenilir bir parametre olan progesteron konsantrasyonları, doğru ve hassas sonuç veren53 Enzymeimmunoassay (EIA) yöntemiyle % 100 oranında doğru gebelik tanısı sağlamış ve gebe olarak değerlendirilen koyunlar tahmin edilen tarihlerde doğum yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
54 6- SUMMARY: Progesterone levels as a tool for the diagnosis of early pregnancy in Tuj Ewes In this study, as a tool for the diagnosis of pregnancy, the feasibility of determination of progesterone by using microtitration enzymeimmunoassay (EIA) has been searched. From the Kafkas University, Animal Research Farm, 15 healthy Tuj sheep, which were multiparous, 3 to 4-years-old and 40-45 kg in body weight, were used for the experimentation in addition to one ram, which was used for the determination of oestrus and for natural insemination. The study started on 3rd of November, at which time breeding season had already started and the ewes were cycling, and lasted for a duration of complete oestrous cycles. In this study, ewes were accepted as pregnant if the progesterone concentrations measured on day 16. after the oestrus were above a treshold level of 2 ng/ml. The mean plasma progesterone concentrations during the oestrus at the beginning of the experiment was 0,22 ± 0,04 ng/ml for all 15 ewes. On days 16th and 32nd after insemination, 5 of the ewes showed oestrus and their plasma progesterone concentrations at those days were 0,65 ± 0,32 ng/ml and 0,14 ± 0,09 ng/ml, respectively. In the remaining 10 ewes, however, on days 16* and 32nd after insemination, plasma progesterone concentrations were higher than 2 ng/ml (6,60 ± 0,90 ng/ml and 7,30 ± 0,98 ng/ml, respectively). In the study, of 15 ewes, 10 were55 evaluated as pregnant and the remaining 5 regarded as open. In conclusion, measurement of progesterone concentration is a reliable tool for early pregnancy diagnosis and by using sensitive and precise enzymeimmonuassay (EIA) it was possible to diagnose early pregnancy with a 100 % accuracy. The results were validated by observation of birth of the ewes which were diagnosed as pregnant.