Deneysel diabette lipit profili ve bazı mineraller ile böbrek histopatolojisi üzerinde selenyum ve E vitamini etkisinin araştırılması
Investigation of effects of selenium and vitamin E on lipit profile, some minerals and renal histopathology in experimental diabetes
- Tez No: 103276
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ZİYA KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Deneysel Diabette Lipit Profili ve Bazı Mineraller ile Böbrek Histopatolojisi Üzerinde Selenyum ve E Vitamini Etkisinin Araştırılması ÖZET Diabetin günümüzde yaygın hastalıklardan biri olan diabetin böbrek ve diğer dokularda hasar oluşturduğu belirlenmiştir.Bu çalışma ile deneysel diabette selenyum ve E vitamininin kan glikozu, böbrek dokusu üzerinde ve diğer bazı plazma parametreleri üzerindeki olası etkileri araştırıldı. Çalışmada 40 adet Wistar-Albino türü ratlar kullanıldı ve bunlar beş gruba ayrıldı. Deneme grupları ve diabet kontrol grubu ratlarda 65 mg / kg dozunda streptozotosin (STZ) ile diabet oluşturuldu. Daha sonra gün aşın olarak deneme gruplarına Selenyum, E vitamini ve Selenyum + E vitamini kombinasyonu intra peritonal olarak uygulandı. 15. gün sonunda ratlann kalbinden alman kanda glikoz ve diğer bazı plazma parametreleri ve mineral değerleri belirlendi. Bunun yam sıra tüm grupların böbreklerinden alman kesitlerde böbrek histopatolojisi incelendi. Sonuç olarak Selenyum ve E vitamininin kan glikoz düzeylerini de etkileyerek plazma glikoz seviyesini düşürdüğü belirlendi. Selenyum Ca düzeyini, Selenyum + E vitamini kombinasyonunun da P seviyesini etkilediği belirlendi.Aynı zamanda selenyum ve E vitamininin amilaz değerlerine de etkisi olduğu belirlendi. Böbreğin histopatolojik incelenmesinde ışık mikroskobu düzeyinde belirli bir dejenerasyon gözlemlenmedi ise de elektron mikroskobuyla yapılacak incelemeyle farklı sonuçlar alınabileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Lipit profili, böbrek histopatolojisi, deneysel diabet, rat.
Özet (Çeviri)
Investigation of Effects of Selenium and Vitamin E on Lipit Profile, Some Minerals and Renal Histopathology in Experimental Diabetes SUMMARY It is known that Diabetes Mellitus is one of the most prevalent disease at recent years. It is determined by scientists; Diabetes Mellitus causes defects on the kidney and some other tissues. In this study we aimed to determine if Selenium and Vitamin E have some effects on kidney tissue, plasma parameters and some mineral levels. In this study 40 rats were used and they divided to 5 groups and one of them was control group.Except control group all rats were made diabetic by intraperitoneal injection of 65 mg/kg. Streptozotocin in citrat buffer and it was observed that all of them became diabetic after three days. From day 1 to day 30 we injected 100 mg./kg. Vitamin E to one group three times in a week, 0.3 mg./kg. Selenium to other group and 100 mg./kg. Vitamin E + 0.3 mg./kg. Selenium to the other group. The last group was diabetic control group. At the end of the 15. day after the injection of STZ, the bloods of the rats were taken from their hearts and plasma parameters and mineral levels were determined. Then their kidneys were taken for pathologic observation. As a result, Selenium and Vitamin E have an effect on the blood glucose levels and selenium and vitamin E decrase the level of blood glucose on the diabetic rats. Also selenium and vitamin E have effect on the Amilaz level of plasma. And also selenium has an effect on the plasma Ca level and Se + Vit E on the plasma P level. For the histopathologic results of the kidneys, we couldn't see any deformation or difference between groups on the kidney tissue with the simple light microscope. maybe we can have some information with an observation with electron microscope Key Words : Lipid Profile, Renal Histopathology, Experimental Diabet, Rat Summary