Deneysel diabette bazı hematolojik değerler ve pankreas histopatolojisi üzerinde selenyum ve E vitamini etkisinin araştırılması
Investigation of effects of selenium and vitamin E on some haematological parameters and histopathology of pankreas in experimental diabetes
- Tez No: 103277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ZİYA KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde yaygın hastalıklardan biri olan diabette pankreas ve diğer dokularda hasar oluştuğu belirlenmiştir. Bu çalışmada Selenyum ve E vitamininin pankreas dokusu ve bazı kan parametreleri üzerinde etkisi olup olmadığı araştırıldı. Çalışmada 40 adet Wistar - Albino cinsi ratlar kullanıldı ve bunlar 5 gruba ayrıldı. Deneme grubu ve diabet kontrol grubu raflarda 65 mg/kg. dozunda Streptozotosin (İP) ile diabet oluşumu sağlandı.Daha sonra gün aşın olarak gruplara Selenyum, E Vitamini ve Selenyum + E Vitamini kombinasyonu da intra peritonal olarak uygulandı. 15. gün sonunda rafların kalbinden alınan kanda lökosit seri ve eritrosit seriye ait değerler belirlendi. Aynca pankreastan alınan kesitler histopatolojik olarak incelendi. Sonuç olarak Selenyum ve E vitamininin Lökosit seride nötrofil, eozinofil, bazofil, akyuvar sayısı(WBC) ve lenfosit düzeylerinde, Eritrosit seride ise trombosit sayısı (PLT ) üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ancak diğer kan parametreleri üzerinde istatistiksel anlamda herhangi bir etkisi belirlenmedi. Düzenli yapılan kan glikoz düzeyi ölçümleri sonucunda selenyum ve E vitamininin deneysel diabette kan glikoz değerlerini düşürdüğü belirlendi. Anahtar Kelimeler : Hematolojik parametreler, pankreas, deneysel diabet, rat.
Özet (Çeviri)
In recent years Diabetes Mellitus is one of the most comman diseases and it occuses damages in the pancreas and some other tissues. In this study we aimed to determine if Selenium and Vitamin E have some effects on pankreas tissue and some blood parameters. In this study,it was used 40 rats and they divided to 5 groups and one of them was control group.Except control group, all rats were made diabetic by intraperitoneal injection of 65 mg/kg, Streptozotocin in citrat buffer and it was observed that all of them became diabetic after three days. We injected 100 mg/kg. Vitamin E to one group three times in a week, 0.3 mg/kg. Selenium to other group and 100 mg/kg Vitamin E + 0.3 mg./kg. Selenium to last group. At the end of the 15th day after the injection of STZ, the bloods of the rats were taken from their hearts and their blood parameters were determined. Then, their pancreases were taken for pathologic examination. As a result, Selenium and vitamin E have effect on the parameters of blood leucocyte and erytrocyte series, which are neutrophyl, eozinophyl, bazophyl, lymphocyte and thrombocyte. We could not observe any pathologic effects on the other parameters. In the histopathologic results, we couldn't see any deformation or important effects on the pancreas tissue with the light microscope in all groups. Key Words : Blood parameters, Pancreas, Experimental diabet, Rat