Laser ile uyarılmış ağrı ile ilişkili potansiyellerle beyin haritalaması: Diyot ve CO2 laserinin karşılaştırılması
Brain mapping in laser evoked pain related potentials: Comparison of diode and CO2 lasers
  1. Tez No: 103275
  2. Yazar: KADİR DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Laser ile Uyarılmış Ağrı ile İlişkili Potansiyellerle Beyin Haritalaması: Diyot ve C02 Laserînin Karşılaştırılması Bu çalışmada Laser Uyarılmış Potansiyel çalışmalarında eskiden beri uyaran olarak kullanılan CO2 laseri ile yeni geliştirilen Diyot laseri kıyaslandı. 10600 nm dalga boyunda 100 Watt gücünde CO2 laseri ile 970 nm dalga boyunda 20 Watt gücünde diyot laseri kullanıldı. Toplam 14 sağlıklı, gönüllü, erkek deneğin sol el bileğinde median sinir duysal alanına CO2 laseri 50 ms, diyot laseri 250 ms süre ile uygulandı. Uyaran sayısı 200, uyaranlar arası süre 7 saniye, yüksek geçiren filtre 0.05 Hz, alçak geçiren filtre 500 Hz, kayıt süresi 1024 ms uyaran öncesi, 2048 ms uyaran sonrası olarak seçildi. Kayıt için 32 kanal EEG başlığı ve Neuroscan kayıt ve analiz sistemi, analizler için Neuroscan analiz alt programlan ve ASA beyin haritalaması programı kullanıldı. Diyot ve CO2 laserinin, ve ağrılı ve ağrısız laser uyanlarının birbiri ile karşılaştınlmasmda paired-t test kullanıldı. Her iki laser ile hem ağnlı hem de ağrısız uyarana karşı yanıt elde edildi. CO2 laseri ile geç, çok geç ve ultra geç latanslı, diyot laseri ile çok geç latanslı potansiyeller elde edildi. CO2 laseri ile Fc2 lokalizasyonlu 110-170 ms latanslı negativite, T3 lokalizasyonlu 160 ms latanslı negativite, Cz lokaliazsyonlu 370 ms ve 1250 ms latanslı 44pozitiviteler izlendi. Diyot laseri ile ise Cz'de 600 ms civarında başlayan 800 ms tepe latanslı ve 1000 ms civannda sonlanan bir pozitif dalga dikkati çekti. Verteks pozitiviteleri CO2 laserinde ağrılı uyaranla, ağrısıza kıyasla, anlamlı olarak yüksek amplitüd değerleri gösterirken diyot laseri ile birbirinin hemen hemen aynı dalgalar elde edildi. Bu veriler literatür ışığında tartışıldı. Diyot laseri kullanımının optik lif nedeniyle daha kolay olduğu ve beyin haritalaması yönteminin kullanılmasının daha fazla veri sağlaması nedeniyle gerekli olduğu sonucuna varıldı. Diyot laseri ile elde edilen potansiyellerin CO2 laseri ile elde edilenlerle kıyaslandığında bazı eksik yönlerinin olduğu görüldü. Daha güçlü bîr diyot laseri kullanmakla bunların aşılabileceği düşünüldü. Toplam 200 uyaran verilerek elde edilen averajlar ilk 50, ilk 100 ve Ski 150 uyaranın averajları ile kıyaslandı. Artefaktlann dışlanmasından sonra kalan toplam 30 adet uyaranın averajlanmasının iyi gelişmiş LEP kaydı için yeterli olduğu görüldü. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Brain Mapping in Laser Evoked Pain Related Potentials: Comparison of Diode and C02 Lasers In this study, CO2 laser, which is widely used for a long time as a stimulator m Pain Related Potential studies, and newly developed Diode laser were compared. A ?0* laser of 10600 nm wavelength and 100 Watts power and a diode laser of 970 nm wavelength and 20 Watts power were used. Fourteen male, healty volunteers were included in this study. The median nerve sensory area on the left wrist was stimulated for 50 ms with CO2 laser and 250 ms with diode laser. Total number of stimuli was 200 and inter stimulus interval was 7 seconds. Hi-pass filter was set to 0.05 Hz and lo-pass filter to 500 Hz. A total time of 3 seconds; 1024 ms before stimulus and 2048 ms after stimulus period were recorded. EEG cap with 32 channels and Neuroscan system were used for recording and Neuroscan analysis program and ASA brain mapping program were used for the analyses. For the statistical comparisons, paired t-test was used. Evoked potentials for painful and non-painful laser stimulations of both CO2 and diode laser were obtained. Potentials with late, very-late and ultra-late latency for CO2 laser and potentials with very-late latency for diode laser were obtained. With CO2 laser, negative potentials with a latency of 1 10-170 ms at Fc2 electrode localization and 160 46ms at T3 and positive potentials with a latancy of 370 ms and 1250 ms at Cz were identified. With diode laser a positive potential at Cz beginning at 600 ms, peaking at 800 ms and ending at 1000 ms was seen. The amplitudes of vertex potentials were statistically larger for the painful stimulations compared with the non-painful ones for CO2 laser but they are almost the same for diode laser. These findings were discussed together with the data reported by other authors in the literature. Diode laser is much easier to apply since it can be transmitted via optic fiber. Also Brain Mapping is highly neccessary because it supplies much more data about the potentials. When all the data was discussed together it was seen that diode laser has some disadvantages against CO2 laser in Pain Related Laser Evoked Potentials, fi was discussed that using a more powerful diode laser may be sufficient to come over these disadvantages. The potentials obtained after averaging of 200 sweeps were compared with the averages of the first 50, first 100 and first 150 sweeps. As a conclusion it can be said that a total of 30 sweeps after artefact rejection is sufficient for well developed Laser Evoked Potentials. 47