Romatoid artritli kadın hastalarda solunum fonksiyon testleri ile yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi sonuçları arasındaki ilişki
- Tez No: 103278
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, Romatoid Artrit (RA)'li kadın hastalarda solunum fonksiyonlarının araştırılması amaçlandı. Ayrıca Yüksek Rezolüsyonlu Bilgisayarlı Tomografi (YRBT) değerlendirmesine göre patolojik akciğer bulguları olan ve olmayan RA'li kadın hastaların solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi de çalışma kapsamına alındı. Çalışmaya yaşlan 16-66 arasında değişen 32 kadın RA'li hasta ve 19 kontrol olmak üzere toplam 51 gönüllü katıldı. Katılanlara önce solunum fonksiyon testleri (SFT) yapıldı. El ve akciğer grafileri ve akciğer YRBT'leri çekildi. Tam kan sayımı, sedimantasyon, CRP ve RF değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The purpose of this study was to investigate the pulmonary function of female patients with rheumatoid arthritis (RA). Evaluation of pulmonary function of female patients with RA whether they have pathologic findings or not of their lung according to high resolution computed tomography (HRCT) were also included to the study. Total 51 volunteers thirty-two female RA patients and 19 control subjects all ranged from 16 to 66 years of age were studied. All patients and subjects first performed“pulmonary function test”(PFT). Chest and hand x-ray films, HRCT of lung were obtained for both patients and controls. Whole blood count, ertyhrocyte sedimentation rate (ESR), the levels of C-reactive protein (CRP) and rheumatoid factor (RF) were measured.