Stresle indüklenen deneysel kolit patogenezinde kortikotropin serbestleştirici faktör, serotonin ve kolesistokinin nöropeptidlerinin rolleri
Roles of corticotropin releasing factor serotonin and cholecystokinin neuropeptides in stress-induced experimental colitis pathogenesis
  1. Tez No: 103279
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BERRAK Ç. YEĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Stresin kolit patogenezi üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalar, santral sinir sistemi (SSS)'nin, otonom sinir sistemi ve hipotalamo-hipofizer-adrenal aks (HPA) üzerinden inflamasyonun çeşitli parametrelerini modüle ettiğine dair bulgular sunmaktadır. Bu çalışmada, birinci amaç“akut stres”ve“kronik stres zemininde uygulanacak akut stres”in kolit patogenezinin seyri üzerindeki etkilerini araştırmak ve santral kortikotropin- serbestleştirici faktör (CRF), serotonin (5-HT)3 ve kolesistokinin (CCK)b reseptörlerinin ve bunların olası etkileşimlerinin kolit patogenezine katkılarını aydınlatmaktır. İkinci amaç ise eksojen CCK-8s ve 5-HT'nin kolit gelişimine etkilerini ve bu etkilerin oluşumda santral CRF, 5-HT3 ve CCKb reseptör antagonistlerinin rollerini ortaya çıkarmaktır. Son olarak sempatik sinir sistemi ve HPA aksının stres, CCK-8s ve 5-HT'ye bağlı inflamatuvar modülasyona katılımlarını belirlemek amaçlanmıştır. Ketamin anestezisi altında (100 mg/ kg; ip), Sprague-Dawley sıçanların (200-270 g) lateral ventriküllerine kateter yerleştirildi. Beş günlük iyileşme döneminden sonra akut stres oluşturmak için sıçanlar elektrik şokunun (0.3-0.6 mA aralığında, 5 sn sürelerle; 20 defa/30 dk) uygulandığı özel bir bölmeye yerleştirildi. Kronik stres zemininde uygulanan akut stres için hayvanlar ilk günkü şoktan sonra 3 gün daha, şok uygulanmadan aynı bölmelerde tutuldu ve buna 4. gün 2 saatlik hareket kısıtlama stresi eklendi. Diğer bir grupta, sıçanlara stresten 10 dk önce intraserebroventriküler (isv; 5 p.1 hacimde) olarak CRF reseptör antagonist astressin (2.5 ng/sıçan), CCKb reseptör antagonisti CI-988 (5 u.g/sıçan) veya 5-HT3 reseptör antagonisti ramosetron (10 u.g/sıçan) enjeksiyonu yapıldı. Başka bir grupta ise stres uygulaması ya da CCK-8s (20 ng/sıçan) veya 5-HT (100 |ig/sıçan) enjeksiyonu öncesinde sıçanlara sempatik gangliyon blokeri heksametonyum (15 mg/kg; ip) veya glikokortikoid reseptör antagonisti RU-486 (10 mg/kg; ip) uygulandı. Son stres veya agonist uygulamasından 4 saat sonra kolit oluşturmak için intrakolonik yolla 2,4,6-trinitrobenzen sulfonik asit (TNBS) verilen hayvanlar 3 gün sonra dekapite edildi. Kolonun distal segmenti alınarak tartıldı; makroskopik skorlamadan sonra örnekler mikroskopik değerlendirme ve miyeloperoksidaz (MPO) aktivitesinin ölçümü için saklandı. Her grupta 6-15 sıçandan elde edilen veriler ortalama ± standart hata olarak ifade edilerek gruplar arasındaki farklılık Student'ın t testi ve varyans analizi (ANOVA) ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Several studies considering the effects of stress on the pathogenesis of colitis provide evidence that the central nervous system (CNS) may modulate many aspects of inflammation through the alteration of the autonomic nervous system and/or hypothalamo-pituitary adrenal axis. In the present study, the first aim was to examine the impact of“acute stress”and“acute stress upon chronic stress exposure”on the course of colitis pathogenesis and to elucidate the roles of central CRF, 5-HT3 and CCKb receptors and their possible interactions in the modulation of colitis pathogenesis. The second aim was to evaluate the effects of exogenous CCK-8s and 5-HT on the course of colitis. We also attempted to determine the roles of central CRF, 5-HT3 and CCKb receptors in the modulation of colitis severity by centrally administered CCK-8s or 5-HT. The third one was to examine the participation of sympathetic nervous system and HPA in mediating the inflammatory effects of stress, CCK-8s or 5-HT on colitis. Under ketamine anesthesia (100 mg/kg; ip), male Sprague-Dawley rats (200-270 g) were fitted with a catheter inserted into a lateral ventricle of the brain. Following a 5-day recovery, for the induction of acute stress, rats were placed in a chamber where electric shock (in the range of 0.3-0.6 mA for 5 s; 20 times/30 min) was applied. In order to induce acute stress upon chronic stress exposure, following the electric shock rats were put in the same chamber for 3 days without giving electric shock and a“2-hour restraint stress”was added on the 4th day. In other groups, rats were injected intracerebroventricularly (icv) 10 min before stress session (in 5 ul) with CRF receptor antagonist astressin (2.5 ug/rat), CCKb receptor antagonist CI-988 (5 ug/rat) or 5-HT3 receptor antagonist ramosetron (10 ug/rat). In the second set of the experiments, rats were injected icv with the same specific receptor antagonists 10 min before icv CCK-8s (20 ng/rat) or 5-HT (100 ug/rat) administration. In another group, rats were given ganglion blocker hexamethonium (15 mg/kg; ip) or glucocorticoid receptor antagonist RU-486 (10 mg/kg; ip) before the stress or the injection of CCK-8s or 5-HT. Colitis was induced by the intracolonic administration of 2,4,6- trinitrobenzenesulfonic acid on the 4th hour after the last stress exposure or after the last injection of the agonist. On the 3rd day of colitis induction the rats were decapitated, the colonic segments were removed and weighed, damages were assessed by macroscopic and microscopic evaluation. Tissue samples were stored to determine the myeloperoxidase activity. Data are means ± S.E.M. from 6-15 rats and were analyzed using the Student's t test and ANOVA.