Bayan sporcuların menstrual siklusun değişik fazlarında akut egzersiz sonrası vücut kompozisyonunun ve bazal metabolizmanın değerlendirilmesi
The Evaluation of body composition and basal metabolism following acute exercise in different phases of menstrual cycle of sports women
- Tez No: 103281
- Danışmanlar: DOÇ.DR. T. UĞUR TURAÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
40 ÖZET Çalışmamızda BİA tekniğini kullanarak menstrual dönemin üç fazındaki bazal metabolizma hızını ve vücut kompozisyonundaki olası değişiklikleri değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden normal ve düzenli menstruasyon süresine (28 ± 2 gün) sahip olan ve 19,8 ±1,7 yaş, 1,7 ± 5,2 m boy ve 53,7±5,5 kg ağırlık ortalamasında yirmi kız öğrenci alındı. Denekler Astrand'ın maksimal bisiklet ergometri testine tabi tutuldular. Egzersiz testinde yüklemeye 50 Watt' dan başlandı, denekler tükeninceye kadar çalıştırıldı ve bu noktada test sona erdirildi. Tanita TBF-300 Vücut Kompozisyon Analizatörü kullanılarak; vücut kitle indeksi, bazal metabolik hız, vücut yağ dokusu, yağsız vücut ağırlığı, total vücut su miktarı, vücut yağ oranı ölçümleri yapıldı. Egzersizden önce ve sonra kan basıncı, nabız ve biyoelektriksel impedans (BIA) ölçümleri yapıldı. Bulgularımıza göre, bazal metabolik hız (BMR) tüm fazlarda egzersiz öncesinde ve sonrasında farklılık göstermemiştir (p>0.05). Egzersiz öncesi; luteal fazda impedans yüksek, total vücut su oranı (TBW) düşük, foliküler fazda ise yağsız vücut ağırlığı (FFM) düşük olarak saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY We aimed, in this thesis the possible changes of body composition and basal metabolic in three phases, and their evaluation in menstrual cycle by means of BIA technique. In this study we took twenty girl students who are 19,8 ± 1,7 years of age, 1,7 ± 5,2 m tall ve 53,7±5,5 kg of weight. They are all students of physical education and sports vactional high school. The students have normal and regular menstruation cycle (28 ± 2 days). All the students in the experiment were applied Astrand's maximal bicycle ergometry test. We started to body ergometry test with applying 50 watt and ended the test with the top figure exhaustive point. We used TANİTA's used TBF-300 body composition analizator and we had several measurement such as body mass index (BMİ), basal metabolic rate (BMR), body mass fat, fat free mass (FFM), total body water (TBW), total body fat percent (% fat). We did blood pressure, pulse and bioelectrical impedance (BIA) just before and after exercises. Accoring to our findings BMR didn't show any differents in all phases, applied just before and after the exercises ( p>0.05). İn before exercises period, we had impedance in luteal phase high, TBW low, FFM in follicular phase decreased (p0.05).