Kronik sigara içicilerde kassal egzersizin oksijen kinetiğine etkisi
The effects of muscle exercise to oxygen kinetics in chronic smokers
- Tez No: 103280
- Danışmanlar: PROF.DR. KASIM ÖZLÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Kronik sigara içmenin oksijen kinetiğine etkisini, 22 sağlıklı erkek gönüllüde araştırdık. Bu gönüllülerin 10 ianesi hiç sigara içmemiş, 12 tanesi ise son 1 yıldır ( 2.5 ± 0.8 ) günde en az 15 sigara ( 19 ± 0.5 ) içen bireylerden oluştu. Gönüllülerin yaşlan 18 - 24 arasındaydı. Denekler 9 saatlik sigara açlığı sonrası, kişisel maksimal yüklerinin % 50'si, % 80'i ve % 1 10'u ile sabit yükte bisiklet egzersizi yaptılar. Testler farklı günlerde yapıldı. Egzersiz sırasında gönüllülerin kalp atım hızı (HR), oksijen nabzı (VO2 / HR), oksijen alımı (VO2), karbondioksit üretimi (VCO2), dakikalık ventüasyon hacmi (VE), oksijenin ventüasyon eşdeğeri ( VE / VO2), karbondioksitin ventüasyon eşdeğeri ( VE / VCO2 ), ekspirasyon hacmindeki oksijen yüzdesi ( % EO2) ve oksijen saturasyonu ( SaCH) ölçümleri 'breath by breath' yöntemi ile ölçüldü. İki grup için elde edilen sonuçlan karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi kullanıldı. Sigara içen grupta sigara içmeyenlere göre % 50 ve % 80 egzersiz seviyesinde VE / VO2 sonuçlarında, % 50 egzersiz seviyesinde VE / VC02, % E Oj ve VE sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. Bu sonuçlar, sigara içenlerin solunum maliyetinin sigara içmeyenlere göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, % 80 ve % 1 10 seviyedeki egzersizde iki grup arasında solunum cevabı yönünden bir fark bulunmamıştır. Anahtar sözcük: Sigara içme, egzersiz, solunum maliyeti, oksijen alımı, ventüasyon II
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF MUSCLE EXERCISE TO OXYGEN KINETICS IN CHRONIC SMOKERS We studied the effects of chronic smoking to VO2 kinetics on 22 healthy male volunteers. Ten of the volunteers were never smoked before and twelve of them had been smoking minimum 15 cigarettes ( 19 ± 0.5 ) a day for at least one year ( 2.5 + 0.8). The age range of the volunteers was between 19 and 24 years. Subjects were made bicycle exercise with constant load which were 50 %, 80 % and 1 10 % of personal maximum load, without smoking 9 hours. Tests were made in different days. We measured heart rate ( HR ), oxygen pulse (VO2/ HR), oxygen consumption (VO2), carbondioxide production (VCO2 ), minute ventilation ( VE ), fraction of oxygen in expired air ( % EO2 ), ventilatory equivalent for oxygen ( VE / VO2 X ventilatory equivalent for carbondioxide (VE / VCO2 ), oxygen saturation using 'breath by breath' technique. Mann - Whitney U test was used to evaluate the results.