Genç erişkinlerde; demir statüsü, eritrositer parametreler, osmotik fragilite ve lipid peroksidasyonu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 103284
  2. Yazar: MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Demir, vücutta çeşitli enzimlerin, oksijen taşıyıcı yapıların ve katalizörlerin yapısında yer alan önemli bir elementtir, özellikle eritrosit ve kas hücrelerinde heme'in yapısında ve ayrıca fagositlerde ve karaciğer parankima! hücrelerinde, ferritin ve hemosiderine bağlı depo demiri olarak bulunur. Sitokrom oksidaz, katalaz, peroksidaz gibi demir içeren enzimler; hücre düzeyinde enerji maddelerinin sağlanmasında, dokuların oksijenlenmesinde ve metabolik zehirlerin hücreden uzaklaştırılmasında önemli etkilere sahiptir. Bu nedenle demir eksikliği, önemli metabolik bozukluklara yol açmaktadır. Ferritin hayvanların, bitkilerin, bakterilerin, mantarların hücrelerinde bulunan bir demir depo proteinidir ve bu hücreleri hücre içi demirin toksik etkilerinden korur Yaptığımız çalışmada serum ferritin düzey ölçümleri ile eritrositlerin osmotik frajilitesi ve lipid peroxidasyonu arasindaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçladık. Bu amaçla 60 kişilik denek grubunda demir statüsü (Demir, Demir bağlama Kapasitesi ve Ferritin ölçümleri) ve kan parametreleri saptandı. Ferritin düzeyleri düşük olan eri
Özet (Çeviri)
SUMMARY Iron is an important element found in various enzymes,oxygen carrying structures and catalisors in the body. It is especially found in the structure of heme in erythrocytes and muscle cells. It is also found in phagocytes and parenchymal cells of liver in the form of iron storage linked to ferritin and hemosiderin. Iron containing enzymes such as cytochrome oxydase, catalase and peroxidase have important effects on energy supply at cellular level, tissue oxygenificiation and to get rid of metabolical poisons from the cell. That is why, iron deficiency leads to important metabolical disorders. In our experiment we aimed to show the relationship between serum ferritin level measurements, erythrocyte osmotic fragility and lipid peroxidation. In this manner iron status (iron, iron binding capacity and ferritin levels) and blood parameters are obtained in the subject group of 60 person. Osmotic fragility and lipid peroxidation is determined in female and male subjects groups of low ferritin levels and groups of female and male anemic subjects.Osmotic fragility and MDA levels are found significantly higher. The datas obtained has shown that there is a positive correlation between reduced ferritin levels, osmotic fragility and lipid peroxidation. We suppose that the connection between group of low ferritin level and group of anemia would be revealed more detaily by erythrocytic MDA level measurements.