Anestezi edilmemiş tavşanlarda levamizol hidroklorit'in elektrokardiyogram üzerine etkileri
Effect of levamisole hydrochloride on the electrocardiogram in the nonanaesthetized rabbits
- Tez No: 103285
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ EMRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
27 ÖZET Anestezi Edilmemiş Tavşanlarda Levamizol hidroklorit'in Elektrokardiyogram Üzerine Etkileri Bu araştırma, tavşanlarda Levamizol Hidroklorit'in elektrokardiyogram üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, 8 aylık, 2.0- 2.2 kg ağırlığında 30 erkek Yeni Zelanda ırkı tavşan kullanıldı. Başlangıçta kontrol değerleri elde etmek için ilaç verilmeden hayvanların elektrokardiyogramları kaydedildi. Daha sonra tavşanlar eşit olarak üç gruba ayrıldı. I. gruba 10 mg/ kg, II. gruba 15 mg/ kg, IH. gruba ise 20 mg/ kg dozda levamizol hidroklorit kasiçi verildi. Üaç verildikten sonra her hayvanın 30, 60, 90, 120, 150 ve 180. dakikalarda elektrokardiyografla II. derivasyonu yazdırıldı. Elde edilen elektrokardiyogramlann her birinde dakika kalp atim sayısı, P, R ve T dalgalarının amplitütleri, P, T dalgalan, P-Q ve Q-T aralıkları ile QRS kompleksinin süreleri belirlendi. Ölçülen elektrokardiyografik parametrelerden T dalgasının süresi ve Q-T aralığının kontrol değerleri ile 30., 60., 90., 120., 150. ve 180. dakikalardaki değerleri arasında I. ve II. grupta herhangi bir farklılık tespit edilemezken (p>0.05), EL grupta ise anlamlı bir artma belirlenmiştir (p< 0.05). Buna karşılık, dakika kalp atım sayısının kontrol değeri ile 30., 60., 90., 120., 150. ve 180. dakikalardaki değerleri arasında sadece IH. grupta anlamlı bir azalma (p0.05). Doz artışına bağlı olarak, I. ve II. grup ile IH. grup arasında 30.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY Effects of levamisole hydrochloride on the electrocardiogram in the nonanaesthetized rabbits. This study was carried out to investigate the effects of levamisole hydrochloride on the electrocardiogram in rabbits. Thirty, 8 month old male New Zealand rabbits, weighing 2.1- 2.2 kg were used throughout this study. At the beginning, electrocardiograms of the animals were recorded without giving drug in order to get the control values. After that, the rabbits were equally divided into three groups. Levamisole hydrochloride were intramuscularly injected to animals in group I, II and HI, doses of 10, 15 and 20 mg/ kg b.wt. respectively. After the administration of drug, lead II were recorded by electrocardiograph in each animal, at 30., 60., 90., 120., 150. and 180. minutes. On the recorded electrocardiograms, amplitudes of the P, R and T waves, duration of the P and T waves, QRS complex, P-Q and Q-T intervals, and also heart beat rates were determined. While there were no differences seen between the control values of T wave duration and Q-T interval duration which were determined as a electrocardiographic parameters and their values at 30., 60., 90., 120., 150. and 180. minutes in the group I and II (p> 0. 05), there were significant increase in the group HI (p0. 05). Depending on the increase of dose, beginning from 30.