Kamu güvenliğinin sağlanmasında coğrafi bilgi sistemlerinin kullanılması 'Ankara ili, Çankaya ilçesi pilot uygulaması'
The Usage of geographic information systems at protecting social security
  1. Tez No: 103288
  2. Yazar: ERSİN CANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
KAMU GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASINDA COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN KULLANILMASI ANKARA İLİ, ÇANKAYA İLÇESİ PİLOT UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ersin CANDEMİR İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ADLİ TIP ENSTİTÜSÜ HAZİRAN-2000 ÖZET Karşı karşıya kaldığımız problemin tehlikelilik oranını bilemediğimiz müddetçe; bize vereceği tedirginlikle birlikte alacağımız önlemlerin şeklini ve yöntemini de belirlemekte zorluk çekmemiz kaçınılmazdır. Suçla mücadelede birinci derecede sorumlu olan birimler, karşı karşıya oldukları suç problemi ile mücadele ederken; toplum düzenini tehdit eden suçun boyutlarını ve tehdit ettiği alanları öncelikle tespit etmek durumundadırlar. Bu yönde doğru tespitler yapabilmek ve zamanında etkili kararlar alarak problemin çözümüne yönelik projeler yürütmek için suç ve suçluya ait doğru ve güncel adli veriye hızlı ve kolay erişim önem arz etmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri“GIS Geographic information System”teknolojisi bu tespiti yapmak ve gerekli önlemleri almakla görevli kuruluşlara bilgi akışını ve bilgi yönetimini hızlı ve güvenli şekilde sağlayan bir bilgisayar sistemidir. GIS teknolojisi bilgi yönetimi konusunda sağladığı imkanlar nedeniyle pekçok farklı alanda olduğu gibi güvenlik alanında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Tez kapsamında GIS teknolojisi ve bu teknolojiye dayanarak oluşurulan suç haritalarının sosyal problemlere ve suç problemine çözüm bulmaya yönelik kullanımı üzerinde durulmaktadır. Bilim Kodu: Sayfa Adedi: 61 Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Sevil ATASOY
Özet (Çeviri)
n THE USAGE OF GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS AT PROTECTING SOCIAL SECURITY ( M. Sc Thesis ) Ersin CANDEMİR ISTANBUL UNIVERSITY INSTITUTE OF FORENSIC SCIENCE JUNE -2000 ABSTRACT While the policy units that are the most responsible for criminal combat are fighting against criminal problems that they face with, firstly they are in charge of finding the degree of the crime that threaten the community's regularity, and also the area of this crime. In this case, it is important to obtain daily, reliable datas that belong to crime and criminal in an easy and quick way, to be able to provide the reliable sources and to improve the projects that are related to solution of the criminal problems by giving affective decision in time. The technology of“ Geographic Information System ”is a computer system that supply information and governing knowledge in a fast and reliable way to these units which are in charge of finding out and taking the necessary measures. Because of obtaining useful information about governing knowledge, the technology of Geographic Information System is used in different places as well as security areas. In this thesis, the usage of the technology of GIS and the Crime Maps which are prepared according to this technology are emhasized to solve social problems and the solutions of the criminal problems. Science code: Page number : 61 Adviser : Prof. Dr. Sevil ATASOY