Endometrium adenokarsinomalarında nükleer morfometrik parametrelerin ve DNA içeriğinin konvansiyonel prognostik faktörler ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 103287
  2. Yazar: AYPER KARAÇALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Endometrium kanserleri, endometriumun glandüler komponentinden gelişen ve kadın genital sisteminde en sık karşılaşılan malign tümörlerdir. Bu tümörler tanı ve tedavideki tüm yeniliklere rağmen, hala mortalite ve morbitide yönünden büyük problem oluşturmaktadır. Tüm malign tümörler gibi bu tümörlerin de, primer-adjuvan tedavisini belirlemek, klinik seyrini, hastalıksız sağ kal im süresini tahmin edebilmek için, histolojik grade'leme sistemleri geliştirilmiştir. Ancak, bu sistemler sübjektif olduğu için grade'lemenin tekrarlanabilirliği düşüktür. Bu nedenle daha objektif prognostik faktörler aranmış ve tümörün nükleer morfometrik özellikleri ile DNA içeriğinin prognostik önemi gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı görüntü analizi yöntemleri kullanılarak, endometrium adenokarsinomalı 28 olgunun tümörlerinde nükleer morfometrik özellikleri ve DNA ploidisini incelemek ve bu parametrelerin klasik prognostik faktörler ile ilişkisini araştırmaktır. Bu amaçla serideki tüm olgulara ait tümörlerin parafin bloklarından nukleus süspansiyonları hazırlanmış ve tümünün görüntü analizi yöntemiyle DNA içeriklerine bakılmıştır. Serideki tüm tümörler diploid bulunmuştur. Sonuç olarak ; DNA indeksi 4c yi aşan gruplar ile 5c yi aşan gruplar birbirleri ile karşılaştırıldığında, her iki grup ile grade arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. DNA indeksi 4c ve 5c' yi aşan tümörlerde grade'in DNA indeksi (c) ilişkili olarak yükseldiği bulunmuştur. Bu bulgu, kötü prognoz göstergesi olarak araştırmaya değer niteliktedir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Endometrial carcinomas, originating from glanduler component of the endometrium are the most commonly diagnosed malignant tumors in female genital system. Despite the improvements in diagnosis and treatment, these tumors are important cause of morbidity and mortality. Hystologic grading system was developed for these tumors to establish effective therapy and to predict the survival as in other tumors. Because of the subjective evaluation in these systems, the reproducibility of the grading is low. Therefore more objective prognostic factors have been researched and nuclear morphometric properties and DNA contents of tumors were found to be important in this regard. The aim of this study was to investigate the nuclear morphometric properties and DNA ploidy in tumors of 28 patients with endometrial adenocarcinoma by using image analysis method and to detect the relation between these parameters and other conventional prognostic factors. Nucleus suspensions were prepared from paraffin embedded sections of tumors in this series and DNA contents were evaluated. All tumors in this series were found to be diploid. As a conclusion; when the DNA index which was more than 4c and 5c was compared to conventional prognostic factors, statistically significant relation was found between the DNA index and the grade. In these groups.the grade was found to increase related to the increase in the DNA index. This finding as a sign of poor prognosis is worth investigating. 42