Tavşanlarda deneysel oluşturulan kornea alkali yanıklarının sağaltımında bazı antikollajenazik ilaçların karşılaştırılması üzerine araştırmalar
Researches on the comparison of various anticollagenase drugs in the treatment of experimentally induced corneal alkali burns in rabbits
  1. Tez No: 103294
  2. Yazar: MURAT ŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada 40 adet Yeni Zelanda tavşanının toplam 80 gözünde, 2 N NaOH ile alkali hasarı oluşturuldu. Deneklerin sol gözlerinde tüm oküler yüzeyde, sağ gözlerinde korneada sınırlı olmak üzere iki farklı alkali hasarı modeli elde edildi. Her bir model 10' arlı 4 gruba ayrılarak 1. gruplar kontrol grubu olarak bırakıldı. Kollajenaz enziminin baskılanması amacıyla ikinci gruplara polisülfat glikozaminoglikan lokal, üçüncü gruplara doksisiklin peros, dördüncü gruplara EDTA lokal uygulandı. Tüm deneklerde enfeksiyonu engellemek amacıyla günde iki kez antibiyotikti pomat uygulandı, ilaç uygulamaları 21. güne kadar sürdürüldü. Deneklerde şekillenen klinik değişimler 21 gün boyunca gözlendi. Sıfır, 7, 14 ve 21. günler deneklerin klinik tablosunun fotoğrafları çekilerek, kornea lezyonlarmın derinliği, derecelendirildi. Tüm deneklere 0, 7, 14 ve 21. günlerde Schirmer gözyaşı testi uygulandı. Tüm bulguların sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildi. Yirmibirinci gün ötönazisi yapılan deneklerin kornea, konjunktiva ve üçüncü gözkapaklarından alınan numuneler histopatolojik olarak incelendi. Sadece PSGAG ve EDTA gruplarında istatistik anlam taşıyan, 7. günlerde gözyaşı miktarında azalma 14 ve 21. günlerde gözyaşı miktarlarının istatistik anlamını yitirecek şekilde yükselme tespit edildi. Çalışma sonuçlarımıza göre, antikollajenazik etkinliği olabileceğini düşündüğümüz PSGAG' nin yeterli antikollajenazik etkiye sahip olmadığı, 129kollajenazik etkinliği olduğu bilinen doksisiklinlerin alkali kazalannda peros uygulanmasının oküler yüzeyde yeterli etki sağlayamadığı tespit edildi. Kornea yüzeyinde primer alkali hasarı oluşturulan modelde, EDTA' nm kontrol grubuna göre çok anlamlı ( p < 0.01 ) tedavi edici etkisinin olduğu gözlemlendi. Histopatolojik muayene sonucunda en şiddetli yıkımlanmanın tüm oküler yüzeyinde hasar oluşturulan modellerde ve kontrol gruplarında olduğu tespit edildi. Elde edilen klinik ve histopatolojik bulgular ışığında oküler yüzeyin alkali yanıkları ve kollajenaz aktivitesinin geliştiği, progresif derin kornea ülserlerinde EDTA' nın tedaviyi destekleyecek bir antikollajenazik madde olduğu saptandı. 130
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, alkali damage was created using 2 N NaOH in a total of 80 eyes belonging to 40 New Zealand rabbits. Two different models of alkali damage were obtained, of which one was in the whole of the ocular surface in the left eye and only in the cornea in the right eye of the subjects. Each model was separated into 4 groups of 10 subjects and the first groups were left as control groups. In order to restrain the collagenase enzyme, polysulphate glycosaminoglycan was administered locally to the second groups, doxycycline was given per os to the third groups and EDTA was administered locally to the fourth groups. To prevent infection, antibiotic pomade was used twice a day in all subjects. Drug administration was continued until day 21. The clinical changes seen in the subjects were observed for 21 days. On days 0, 7, 14 and 21 the clinical appearance of the subjects were photographed and the depth of the cornea lesions were evaluated. The Schirmer tear test was applied to all subjects on days 0, 7, 14 and 21. Findings were statistically evaluated. Samples taken from the cornea, conjunctiva and third eyelid of the subjects, which were destroyed on day 21, were histopathologically examined. A decrease in the amount of tears on day 7 and an increase, which caused the tear amount to lose its statistical meaning, on days 14 and 21 was determined, which had statistical significance only in the PSGAG and EDTA groups. 131According to the results of our study, it was seen that PSGAG, which we assumed could have an anticollagenase effect, did not have an adequate anticollagenase effect and that doxy cy dine, which is known to have a collagenase effect, was not effective enough on the ocular surfaces when administered per os in accidents with alkali.