Full seramik kuron yapım tekniğinde (IPS-Empress) tabaka (layering) ve boyama (staining) yöntemlerinin direnç yönünden incelenmesi
Examination of layering and staining techniques due to resistance in IPS-
  1. Tez No: 103295
  2. Yazar: GAMZE ORAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL TUNÇELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 679
Özet
71 ÖZET Hastalann estetik beklentilerinin arttığı günümüzde, fiili seramik restorasyonlar alanında 1980' lerin başından itibaren, bu konuda, hekimlere çeşitli alternatifler sunulmuştur. Full seramik restorasyonlar ile ilgili çalışmalar, diş hekimliğinde kullanılan seramiğin yüksek ısıda, baskı altında şekillendirilebilme düşüncesini gündeme getirmiş ve Ivoclar-Vivadent firması IPS-Empress sistemini geliştirmiştir. Leusit kristalleri ile güçlendirilen IPS-Empress sisteminde anatomik özellikler ve fonksiyonun önem kazandığı arka bölge restorasyonlarında boyama (Staining) tekniği, maksimum estetik ve kişisel özelliklerin yansıtılabildiği ön bölge restorasyonlarında ise tabakalama (Layering) tekniği yer almaktadır. Araştırmamızda tabakalama ve boyama yöntemlerine göre hazırlanan toplam 42 adet deney örneğine direnç testi uygulaması yapılmış, malzemenin yapısı elektron mikroskobunda SEM yüzey analizi ile incelenmiş ve kimyasal kompozisyonu EDS spektrumu ile belirlenmiştir. Yaptığımız çalışmada boyama tekniği örneklerindeki kristal yapının küçük olmasına bağlı olarak kırılmaya karşı direncin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kırılgan malzemelerin direncinde etkili olan kristaller arasındaki mesafe ve kristal boyutlarının küçük olması, kırılma anmda ortaya çıkacak yüzey enerjisini, buna bağlı olarak da malzemenin kırılmaya karşı direncini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY In recent years, a number of alternative ceramic crown systems have been introduced for possible esthetic advantages over the metal ceramic restoration and without the low fracture resistance and technical difficulty of conventional porcelain jacket crowns. One of the recent development of dental ceramics is IPS-Empress system ( Ivoclar A.G., Schaan, Liechtenstein). This system uses guided crystalization leucite-reinforced glass ceramics, a lost wax process and ceramic material is processed using a thermoforming procedure and a special furnace. There are two variations of the tecnique. The staining tecnique uses a colorless material to form the complete restoration and the shading is then accomplished using surface coloration and indicated primarily for molar crowns, inlays and veneers. The layering tecnique uses a coloured core material and is avaliable in all common dentine shades. The final shading and shaping of the restoration is accomplished with the veneer ceramic material fired on to the core. In this study, 42 specimens were prepared both on staining and layering tecniques of IPS-Empress system and three point bending tests were applied on the samples. SEM and EDS analysis were evaluated. We concluded that due to the smaller leucit crystal configuration of the material recommended for the staining tecnique the fracture resistance of this material was evaluated higher then the material recommended for the layering tecnique. Brittle materials having the smaller chrystal configuration needs more surface energy for fracturing.