Eczacılıkta etik ilkeler ve İstanbulda'ki serbest eczanelerin bu açıdan değerlendirilmesi
Ethical principles in pharmaceutics and an evaluation of pharmacies in İstanbul from that perspective
- Tez No: 103299
- Danışmanlar: PROF.DR. MEBRURE DEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
69 XIII. ÖZET Eczaneler bir sağlık kurumu olarak bireye ve topluma sağlık hizmeti sunmaktadırlar. Ancak halkla içice olmaları bazı etik sorunları da birlikte getir mektedir. Eczanede meydana gelebilecek sorunların bazılarını saptayarak, yirmi sorudan oluşan bir anket hazırladık. Bu anketi İstanbul'da hizmet veren 500 eczanenin sorumlu eczacısına sunduk. Verilen cevapları tablolar haline getirdik. Bu tabloları Eczacılık Etik Kuralları ve Deontolojisine göre değerlendi rerek bir sonuca varmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
70 XIV. SUMMARY The pharmacies give health service to the individuals and the soci ety as a institution. Since the pharmacies work with public and are veryclose contact with patient and their relatives, we have determined some ethical problems and prepared a poll that involve twenty questions. We have distributed five hundred randomly questioners to the phar macies in Istanbul. We have evaluated results in a tables and according to the ethical rules and deontology of pharmaceutical sciences. At the end we have reached certain conclusions which are given in the text.