Benign prostat hiperplazili olgularda ultrasonografi yardımıyla hesaplanan mesane ağırlığının infravezikal obstrüksiyonu saptamadaki yeri
- Tez No: 103298
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET İnfravezikal obstrüksiyon nedenlerinden dolayı mesanenin bu duruma karşı vermiş olduğu cevabın sonuçta mesane ağırlığındaki artış olduğu deneysel ve klinik çalışmalarda gösterilmiştir. Bu düşünceden yola çıkarak infravezikal obstrüksiyona neden olan BPH'lı hastaların ultrason yardımıyla hesaplanan mesane ağırlıkları araştırıldı. Çalışmaya alt üriner sistem yakınmasıyla polikliniğimize başvuran 49 erkek hasta alındı. Hastalarda fizik muayene, IPSS, tam idrar tahlili, PSA, renal fonksiyonların değerlendirilmesi,üroflowmetri, ultrasonografi ile mesane ağırlığı hesaplandıktan sonra standart sistometri ve sonrasında basınç akım çalışması yapıldı. Ürodinamik olarak obstrüktif ve nonobstrüktif olan hastaların mesane ağırlıkları birbiriyle karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel anlamlılık vardı. Yapılan korelasyon analizinde ultrason yardımıyla hesaplanan mesane ağırlığı ile en büyük korelasyon sırasıyla A-G sayısı, Schafer derecesi, Pdet Qmax, detrüssör kontraksiyon gücü, kontraktilite arasında bulundu. Mesane ağırlığı cut off değeri 35 gr olarak alındığında sensitivitesi %93, spesifitesi %55, pozitif prediktif değeri % 78, negatif prediktif değer %83 olarak bulundu. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar ve ilgili literatürler gözden geçirildiğinde benzer sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu sonuçlar ışığında ultrason yardımıyla hesaplanan mesane ağırlığı noninvaziv bir yöntem olup infravezikal obstrüksiyonun değerlendirilmesinde değerli bir tam yöntemi olma özelliğini taşımaktadır. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was proven by experimental studies that, the response of the bladder to intravesical obstruction is the increase of the bladder weight. By considering these results, ultrasound estimated bladder weight of patients with benign prostatic hyperplasia which is a common cause of infravesical obstruction were investigated. Fourty-nine men referred to our outpatient clinic with lower urinary tract symptoms were investigated by history including semptom evaluation by the International Prostate Symptom Score, physical examination, urine analysis, serum levels of PSA and renal function tests, uroflowmetry and ultrasonic measurement of bladder weight. Cystometry and pressure-flow studies were also performed to all patients. A statistically significant difference was observed between urodynamicly obstructed and unobstructed patients according to the ultrasound estimated bladder weight. In correlation analysis, there was a significant correlation between ultrasound estimated bladder weight and A-G number, Schafer grade, Pdet Qmax, detrusor contraction force and contractility respectively. When the cut-off value of bladder weight is considered as 35 gm, the sensitivity was 93%, the specificity was 55% and the positive and negative predictive values were 78% and 83% respectively. Similar results were obtained when we compared our results with the literature review. According to these information, ultrasound estimated bladder weight is a non invasive and reliable tool for predicting infravesical obstruction. 26