Silivri ilçe merkezinde farklı eğitim uygulanan lise öğrencilerinin eğitim öncesi ve sonrası AIDS bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of high school students knowledge about AIDS; before and after distinguished educational programmes in Silivri region center
  1. Tez No: 103302
  2. Yazar: FİGEN UĞURLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
95 ÖZET Bu proje İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin uygulama bölgesi olan Silivri'de lise birinci sınıf öğrencilerinin AİDS hakkındaki bilgi düzeylerini aıaşünnaktadır. Bu deneysel araştırma; bu öğrencilerin AİDS konusunda verilecek eğitim öncesinde AİDS bilgi düzeylerini ortaya koymak, verilecek eğitim programı ile bu konuya olan ilgilerini geliştirmek ve eğitim sonrasında uygulanacak bir test ile bu eğitimin etkinliğini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Bu araştırma; Silivri Lisesi birinci sınıflarının tümünü oluşturan 224 öğrenciyi kapsamaktadır. Okuldaki tüm lise birinci sınıflar araştırmaya randomize seçilen 3 grupta katılmışlardır. 6 değişik birinci sınıftan ikisi interaktif eğitim metodu ile eğitim almışlardır. Diğer ikisi klasik metotla eğitim görmüştür. Son iki sınıf ise hiçbir eğitim görmemiştir. Eğitimin etkinliğini belirlemek ve bilgi düzeylerini karşılaştırmak amacıyla 224 öğrencinin tümüne eğitim öncesinde ve sonrasında 19 soruluk aynı bilgi düzeyi testi uygulanmış olup eğitimin etkinliğini ortaya çıkarmak amacı ile 1 soru eğitim sonrası testine eklenmiştir. Bu araştırmada gruplar arasında eğitim öncesi bilgi düzeyi açısından herhangi bir fark görülmemiştir. Eğitim gören 2 grupta AİDS bilgi düzeyi herhangi bir eğitim görmemiş olan üçüncü gruba göre daha iyi gelişmiştir. Sonuç olarak, AİDS hakkındaki teste katılan herkes bu konuya ilgi göstermiştir. Bu konuda verilen eğitimin ve konunun gruplar arasında güncel tutulmasının genç neslin AİDS bilgi düzeylerinin ve onların davranış biçimlerinin geliştirilmesinde çok etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY This project examines the knowledge level about AIDS of the first year High-School students in Silivri a village in Istanbul where is the research region of Cerrahpaşa Medical School of Istanbul University. This experimental study has been planned to realize the knowledge level about AIDS of these students before a training, to improve their interest about this subject trough a given education program and to identify the efficiency of this training trough a taken post education test This study included all of the first year students (224 students) at the Silivri High- School. All the first year classes (6 classes) at that school participated in this research as randomly sampled 3 groups. 2 of the 6 different first year classes took a training program in a interactive education method. The other 2 of them took this training in a classic method. And the last 2 of them didn't take any training. All of the 224 students took the same knowledge test consisted of 19 questions as a pre education test and of 20 questions as a post education test, which had additional one question to realize their opinions about this given education, before and after the training to identify the efficiency of the training and compare their knowledge level about AIDS. In this study we haven't observed any differences about the pre-training knowledge levels among the groups. The knowledge level of 2 groups which had taken the training was more improved than the third group which hadn't taken any training. As a result, all of the people showed an interest in AIDS after they had taken a test about this subject Any given teaming or the actuality of the subject, to improve the knowledge level about AIDS of the young generation and their behavioral patterns, was very effective.