Planlama faaliyetlerinin taşınmaz mal değerleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the planning activity on property values
- Tez No: 172209
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDİA DÖKMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
PLANLAMA FAALİYETLERİNİN TAŞINMAZ MAL DEĞERLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada ele alınan problem, şehir planlama faaliyetlerinin arazi değerlerini nasıl etkilediğini göstermektir. Çalışmanın temelini oluşturan bu problem, planlama faaliyetlerinin İstanbul kent çeperini nasıl biçimlendirdiği ortaya konarak ve planlama öncesi ile sonrası arasındaki arazi değerleri karşılaştırılarak irdelenmektedir. Çalışmada yöntem olarak; bölge özelinde planlama faaliyetleri öncesinde ve sonrasında, periyodik olarak, taşınmaz mal değerlerine ait verilerin ilgili kaynaklardan temin edilmesi, bu verilerin tablo - grafik olarak gösterimi ve elde edilmiş olan taşınmaz mal değerlerine ait bilgilerin analiz edilmesi ile regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. İstanbul kent çeperinden seçilen üç örnek bölgedeki Silivri, Çatalca ve Gaziosmanpaşa' daki Muratbey, Çanta ve Taşoluk Yerleşmelerindeki plan öncesi ve plan sonrası taşınmaz mal değerleri karşılaştırıldığında kayda değer anlamda farklılıklar gözlenmiştir. Regresyon analizi sonucunda taşınmaz mal değerleri üzerinde planlama faaliyetleri dışında, ulaşım arterine uzaklık, ilçe merkezine uzaklık ve nüfus yoğunluğu gibi faktörlerin de taşınmaz mal değerleri üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuç; yerel halka ve yöneticilere planlamanın önemini ortaya koyabilme ve ayrıca gayrimenkul yatırımcılarına da taşınmaz mal değerlerini etkileyen faktörleri göstermek adına yol gösterici bir özellik ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın, halkın, önemi henüz yeterince anlaşılmamış olan planlama faaliyetlerinin önemini anlamasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Şehir planlama faaliyetlerinin öneminin halk tarafından anlaşılması, bu yöndeki talebin de artmasına, dolayısıyla yerel yönetimler tarafından planlama çalışmalarının gerçekleşmesi için bir baskı unsuru oluşmasına yol açacaktır. viii
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF THE PLANNING ACTIVITY ON PROPERTY VALUES ABSTRACT The problem which is examined in this study is to show how planning activity effects the property values. This problem which is the fundamental of this study, examined by indicating how planning activity effects Istanbul Metropolitan Periphery settlements and comparing the property values before and after planning activities in these settlements. The method of this study is to collect data from the peripheral zones before and after the planning activity to show the differences and to use regression analysis to determine the factors which effect land values. From three sample regions, Çatalca Muratbey, Silivri Çanta and Gaziosmanpaşa Taşoluk are selected from Istanbul Metropolitan Periphery. It can be seen that there is a serious difference when we compare the property values before and after the planning activity. The regression analysis show that planning activity is not the only factor that effects the property values. Also distance from transportation artery, distance from district center and population density effect the property values. This is an important result for local public and administrators as indicates the importance of planning and also important for real estate investors as indicates the other factors which effect property values. It's thought that this study will be helpfull for the public to understand the importance of planning activity. This will increase the demand for planning so there will be a pressure on local governments to make new planning studies. IX