Kronik obstrüktif akciğer hastalığında vücut kitle indeksi ile solunum fonksiyon parametreleri ve egzersiz kapasitesi arasındaki ilişki
The relation body mass index with pulmonary functions parameters and exercise capasity in COPD
- Tez No: 103301
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada poliklinikte ayaktan izlenmekte olan 29 KOAH' lı hasta aidindi. Bu hastaların vücut kitle indeksleri ile solunum fonksiyon parametreleri ve egzersiz kapasiteleri arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. Hastaların tümünün yaş, boy, kilo, cinsiyet, meslek, sigara içme ve bırakma süreleri, hastalık süreleri, semptomları, kullandığı ilaçlar ve KOAH maluliyet dispne skalasına göre dispneleri not edildi. Daha sonra solunum fonksiyon testleri yapıldı ve arter kan gazlarına bakıldı. Testin yapıldığı günde veya bunu takip eden günlerde vücut kompozisyonlarını belirlemek için deri altı yağ kalınlıkları ölçüldü ve vücut kitle indeksleri hesaplandı. Egzersiz performanslarını değerlendirmek için basit yürüme testlerinden 6 dakika yürüme testi uygulandı. Yürüme testi öncesinde ve sonrasında hastaların BORG skalasına göre dispne düzeyleri kayedildi. Sonuç olarak, vücut kitle indeksi ve deri altı yağ kalınlığı ile ölçülen vücut kompozisyonunun 6 dakika yürüme mesafesi üzerine olan etkisi gösterilemedi. Fakat vücut kompozisyonunun solunum fonksiyon parametreleri ile ilişkili olduğu saptandı. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 29 outpatients with chronic obstructive pulmonary disease ( COPD ) were observed. It was researched whether body mass index relates with pulmonary functions parameters and exercise capacity in these patients. In all subjects; age, height, weight, sex, occupation, history of smoking ( period, give-up date ), history of disease ( period, symptoms ), medication and dyspnea according to COPD disability dyspnea scale were noted. After that, pulmonary function tests were applied and arterial blood gases were observed. To determine body composition, thicknesses of skinfold fat were measured and body mass indexes were calculated on the test application date or the following days. Six minute walking test, one of the basic walking test, was applied to evaluate exercise performances. Before and after the walking test, dyspnea of the subjects was noted according to Borg Scale. In conclusion, it was observed that body mass index and body composition, measured with thickness of skinfold fat, don't have any effect on six minute walking distance; but there is a relationship between body composition and pulmonary funtion parameters. 55