Atopik dermatitli çocuklarda in vivo ve in vitro yöntemle hücresel bağışıklığın araştırılması
Investigation of cellular immunity in children with atopic dermatitis by in vivo and in vitro methods
- Tez No: 103304
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKER ÖNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET AD'li çocuklarda hücresel immüniteyi, hem intradermal geç tip hipersensitivite deri testleri ile in vivo olarak, hem de lenfositler üzerindeki marker'ları izlemek suretiyle in vitro olarak araştırdık. Çalışmamızda 1-7 yaş grubundaki 30 AD'li çocuk ve aynı yaş grubunda hiçbir allerjik bulgusu olmayıp ailelerinde ve kendilerinde atopi öyküsü bildirilmeyen sağlıklı çocuklardan seçilen 10 kontrol vakası ele alınmıştır. Tüm çocukların hücresel bağışıklığının göstergesi olan lenfosit alt gruplarından CD3, CD4, CDe, CDı6, CD19, CD23 ve CD56 düzeylerini flow sitometri ile inceledik. Bundan sonra allerjik özelliklerini belirlemek üzere inek sütü, yumurta sarısı, yumurta akı, buğday proteini, Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, histamin ve negatif kontrolden oluşan Prick test panelini uyguladık. 20 dakika sonra oluşan ödem ve eritemin çapına göre sonuçları değerlendirdik. Çocukların diğer kollarına Candidin, Trichophyton, PPD testlerini intradermal uyguladık ve 72 saat sonra oluşan endürasyonun çapına göre değerlendirdik. Ayrıca; AD'li vakaları SCORAD şiddet indeksi sınıflamasına göre skorlandırdık. Kontrol grubu PPD, Candidin ve Tricophyton yanıtı ortalama değerleri, hasta grubu değerlerinden anlamlı derecede yüksek bulundu. Kontrol grubunun CD4 değerleri hasta grubunun CD4 değerlerinden anlamlı derecede yüksek olarak saptandı. Diğer lenfosit alt gruplarına ait değerlerde anlamlı bir fark görülmedi. SCORAD indeksi ile PPD arasında zayıf negatif bir ilişki bulundu; yani SCORAD indeksi yükseldiğinde PPD pozitifliğinin derecesi düşüyordu. SCORAD indeksi ile CDı6 arasında ise zayıf pozitif bir ilişki bulundu; 51yani SCORAD indeksi yükseldiğinde CDı6 da yükseliyordu. SCORAD indeksi ile diğer parametreler arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı. Böylece; hem geç tip aşırı duyarlılık reaksiyonlarının in vivo, hem lenfosit alt gruplarının in vitro, hem de SCORAD indeksi ile klinik tablodaki şiddetin bir arada araştırılması ayrıcalığını taşıyan bu özgün inceleme sonucunda atopik dermatit vak'alarında geç tip aşırı duyarlılık reaksiyonlarının hastalığın şiddeti ile bağlantılı olarak bozulduğu ortaya konmuş oldu. Ayrıca; CD4 değerinin AD'li vak'alarda azaldığı gösterildi. Diğer lenfosit alt gruplarında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Çalışmamızdan şu pratik öneri çıkarılabilir: Çocuklarda canlı aşıların uygulanması normal hücresel yanıt gerektirmektedir. Bu açıdan AD'li çocuklarda hücresel bağışıklığın ayrıntılı tetkiki ile uygulanması gereken özellikle oral polio aşısı gibi aşıların daha iyi planlanabilmesi mümkün olacaktır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY We investigated the cellular immunity of children with AD by hypersensitivity skin tests, in vivo, and lymphocyte markers, in vitro. We studied 30 children with AD and 10 healthy children without any allergic symptom and atopic history in their families as control group. Age range of all investigated subjects were 1-7 years. We examined the levels of CD3, CD4, CD8, CDı6) CD19, CD23 and CD56 by flow cytometry to determine the cellular immunity of the children. Then we applied allergy test panel to determine the allergic properties of the patients which consist of cow milk, egg yolk, egg white, wheat protein, Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, histamine and negative control. 20 minutes later we evaluated the results by measuring the biggest diameter of the wheal and flare reaction. We also applied intradermal Candidin, Tricophyton and PPD tests and we measured the diameter of the induration 72 hours later. The severity of AD was determined by the SCORAD index. The mean values of, Candidin, Tricophyton and PPD responses of control group were higher than the patients with AD and found to be statistically significant (p0,05). There was a weak inverse relationship between SCORAD index and PPD, SCORAD index was rising while the reaction to PPD was decreasing. There was a weak positive correlation between the SCORAD index and the levels of CD16, SCORAD index was rising while the levels of CDi6, 53were rising. In summary, the present study is original and privileged because both lymphocyte subsets, delayed type hypersensitivity tests and the SCORAD index have been examined together. Finally we determined that delayed type hypersensitivity reactions decrease with the correlation of the severity of the illness. It has been shown that CD4 values decrease in AD. There was no significant difference between other lymphocyte subsets. The cellular immune response must be intact to apply live vaccines. So when vaccinating children with AD with live vaccines (especially with polio) one must be more cautious and evaluate their cellular immune response in detail. 54