Parkinson hastalığında günlük yaşam aktiviteleri üzerine fizyoterapi ve rehabilitasyonun etkileri
Effects of physical therapy and rehabilitation on activities of daily living in Parkinson's disease
  1. Tez No: 103305
  2. Yazar: ANIL TEKEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmada amacımız, Parkinson hastalığı olan hastaların motor performansları üzerinde bir ev egzersiz programının etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hareket bozukluğu polikliniğine gelen 30 Parkinsonlu hasta alındı. Hoehn and Yahr skalasına göre 1,11. ve III. evrelerde bulunan hastalar randomize olarak 15 deney, 15 kontrol olarak ayrıldı ve her iki grup hasta da gerek UPDRS gerekse evreler açısından birbirinden farklı değildi. Çalışma boyunca medikal tedavilerinde değişiklik yapılmayan hastalar başlangıçta, birinci ve ikinci ay sonunda değerlendirmeye alındılar. Deney grubundaki hastalara kendi evlerinde yapabilecekleri bir egzersiz programı önerilirken, kontrol grubundaki hastaların normal aktivitelerine devam etmeleri söylendi. Deney grubundaki hastaların programa katılımlarını artırmak için günlük bir çizelge tutmaları istendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study our objective is to question the effect of a home-exercise program on the motor performance of patients with Parkinson's Disease (PD). 30 patients with PD who have been referred to the movement disorders outpatient clinic of the Cerrahpaşa Medical School are included in the study. The patients were at stage I, II and III according to Hoehn & Yahr scale.These patients were divided into two groups considering the fact that each group of 15 patients is not differing from each other according to the stage of disease and mean baseline scores obtained using Unified Parkinson' s Disease Rating Scale (UPDRS). The medical treatment administered to each patient remained the same throughout the study. Each patient has been evaluated at the end of first and second month after the baseline evaluation. Patients in the study group have been instructed to apply a physical exercise program at their homes: control subjects were let to continue their normal daily activities. Patients in the study group were asked to keep a follow-up diary in order to improve and test the compliance.