L-Dopa'nın (Allojenik greft uygulanan ve uygulanmayan) kemik defektlerinin iyileşmesi üzerine olan etkilerinin deneysel araştırılması
Experimental study of L-Dopa use and it's effects on bone defects (whether allogenic bone graft is applied or not) healing
- Tez No: 103306
- Danışmanlar: PROF. OSMAN ZEKİ GÜMRÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET: Çalışmamızda sistemik olarak kullanılan L-Dopa'nın ve lokal olarak kullanılan allojenik kemik greft materyalinin(Tutoplast®), sıçanlarda oluşturulan deneysel kemik defektlerinde osteoid madde yapımı üzerine olan etkilerini histopatolojik olarak incelemeyi amaçladık. Araştırmamızı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Laboratuvarı, İ.Ü. Onkoloji Enstitüsü Tümör Patolojisi ve Onkolojik Sitoloji Anabilim Dalı ve Onkoloji Enstitüsü Kanser Epidemiyolojisi Bioistatistik Bilimdalı'nda gerçekleştirdik. Çalışmamızda 81 adet (250±20) gr. ağırlığında 6 aylık, erkek, Wistar-albino sıçan kullandık. Çalışmada kullandığımız L-dopa (Madopar® Roche) serum fizyolojik ile sulandırılarak, günlük(0,2g/kg/gün) iki eşit doz şeklinde oragastrik gavaj yoluyla verildi. Çalışmamızda sıçanları 3 ana gurup ve her ana gurubuda 3 alt guruba ayırdık. LGrup; Sağ ve sol tibialanna kemik defekti yapılıp sol tibial defekte allogenik kemik grefti (Tutoplast®) konulup sistemik olarak L-Dopa verilen grup(30 adet erişkin, erkek, Wistar Albino sıçan kullandık). a) Kemik defekti yapıldıktan sonra 2.haftada histopatolojik değerlendirilenler b) Kemik defekti yapıldıktan sonra 4.haftada histopatolojik değerlendirilenler. c) Kemik defekti yapıldıktan sonra ö.haftada histopatolojik değerlendirilenler 60ILGrup; Sağ ve sol tibialanna kemik defekti açıp sol tibial defekte allogenik kemik grefti (Tutoplast®) konulan grup(30 adet,erişkin, erkek, Wistar Albino sıçan kullandık). a) Kemik defekti yapıldıktan sonra 2.haftada histopatolojik değerlendirilenler b) Kemik defekti yapıldıktan sonra 4.haftada histopatolojik değerlendirilenler. c) Kemik defekti yapıldıktan sonra 6. haftada histopatolojik değerlendirilenler III.Grup; Sağ ve sol tibialanna kemik defekti açılan kontrol grubu(21 adet,erişkin, erkek, Wistar Albino sıçan kullandık). a) Kemik defekti yapıldıktan sonra 2.haftada histopatolojik değerlendirilenler b) Kemik defekti yapıldıktan sonra 4.haftada histopatolojik değerlendirilenler. c) Kemik defekti yapıldıktan sonra ö.haftada histopatolojik değerlendirilenler Sakrifiye ettiğimiz sıçanların tibialannı çıkartıp %10'luk formol içinde 1 hafta bekleterek fikse ettikten sonra histopatolojik inceleme için hazırladık. Sonuç olarak sistemik olarak verilen L-Dopa'mn deneysel kemik defektlerinde yeni kemik yapımını arttırdığını ve iyileşme süresini kısalttığını gördük. 61
Özet (Çeviri)
Summary The aim of this study was to evaluate the effects of systemically applied L- Dopa and locally applied allogenic bone graft materials on experimental bone defects in Wistar-Albino rats. This research was carried on at Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Genuepig Production and Research Laboratories and Oncology Institute,Dept. of Tumor Pathology and Oncologic Cytology and Oncology Institute,Dept. of Epidemiology and Biostatistics,University of Istanbul. A total of 81 male, 6 months-old Wistar-Albino rats of weight 250±20 gr each, were used in this experimental study. L-Dopa ( Madopar® Roche ) diluted with saline solution was applied through oro-gastric gavage two times a day at a total dose of 0.2 g/kg/day. The albino rats were classified in three main groups each having 3 subgroups. Group 1 ; consisted of 30 male albino rats having bilateral tibial experimental bone defects grafted with Tutoplast® and treated with L-Dopa systemically. The subgroups consisted of; a.) The rats histopathologically evaluated at the 2nd week following bone defect formation, b.) The rats histopathologically evaluated at the 4th week following bone defect formation, c.) The rats histopathologically evaluated at the 6th week following bone defect formation. Group 2 ; consisted of 30 male albino rats having bilateral tibial experimental defects grafted with Tutoplast®. The subgroups consisted of; 62a.) The rats histopathologically evaluated at the 2nd week following bone defect formation, b.) The rats histopathologically evaluated at the 4th week following bone defect formation, c.) The rats histopathologically evaluated at the 6th week following bone defect formation. Group 3; consisted of 2 İmale albino rats having experimental bone defects, to be observed as the control group. The subgroups consisted of; a.) The rats histopathologically evaluated at the 2nd week following bone defect formation. b.)The rats histopathologically evaluated at the 4th week following bone defect formation. c.)The rats histopathologically evaluated at the 6th week following bone defect formation. The right and left tibias of the rats sacrificed were fixed in 10% formoline solution for a period of 7 days and the materials were prepared for histopathologic evaluation. As a result of this study, we have observed that systemic L-Dopa application increased new bone formation and accelerated bone healing process in experimentally created bone defects. 63