Siirt ili merkez ilçeye bağlı aydınlar bucağında antepfıstığı (siirtfıstığı) yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerinin ekonomik analizi
  1. Tez No: 10331
  2. Yazar: CUMA DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. FARUK KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
59 VII. ÖZET Bu çalışma Siirt İli Merkez İlçeye bağlı Aydınlar Bucağında Siirtfıstığı yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerinden çekilen bir örnekten elde edilen verilere dayanmak tadır. Araştırma bölgesinde istenilen şartlarda 131 işletme tespit edilmiş olup, 54 tanesi tabakalı tesadüfi örnekleme yoluyla örneğe çekilmiştir. 1988 kış aylarında yapılan an ketlerle 54 işletmenin 1987 üretim yılı sonuçları derlenmiş tir. Analizler iki aşamada yapılmıştır. İlk olarak işletme arazisi genişliği ele alınarak üç gruba ayrılmış, grup ortalamaları ve yüzde oranları hesaplanmıştır. İkinci olarak ta belirtilen gruplara dahil olan işletmeler işletme arazisinin dekarına düşen net hasıla miktarına göre başarı lı, orta ve başarısız olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. İncelenen işletmelerde işletme başına ortalama nüfus 8.10 kişidir. Faal nüfus oranı % 84.19 bulunmuştur. İşletmecilerin ortalama yaşı 51.78 yıldır, öğrenim süresi 3.38 yıl olarak bulunmuştur. İşletmelerde aile işgücünün büyük bir bölümü atıl kalmaktadır. Kullanılmayan aile işgücü oranı % 70.36 dır.60 İşletmelerde dekara düşen ortalama aktif 406062 Tl/Da dır. Bunun % 89.6 sını öz varlık, % 10.4'nü ise pasif oluşturmaktadır. Ayrıca işletmelerde aktifin % 95.3' ünü arazi varlığı, % 4.7 'sini işletme varlığı oluşturmaktadır. İşletmelerin toplam arazisi içinde mülk arazi % 80'lik bir paya sahiptir. Arazilerin % 36' sı bağ-fıstıklıktır. İşletmelerde ortalama parsel sayısı 3.08 adet, parsel genişliği 10.09 dekardır. İncelenen işletmelerde dekara ortalama brüt hasıla 80262 Tl/Da' dır. İşletme arazisi dekarına işletme masrafları 57344 Tl/Da dır. İşletme masraflarının % 61.78'i işçilik mas rafları oluşturmaktadır. Dekara net çiftlik geliri 54660 Tl/Da dır. İşletme arazileri genişledikçe dekara brüt hasıla, net hasıla ve net çiftlik geliri azalmaktadır. Bunun en büyük nedeni bu işletme sahiplerinin tarımsal üretimle doğrudan ilgilenmemeleridir. III. gruptaki üreticilerin 4 ü doğrudan ilgilenmektedir. Çalışmada işletmeler başarı durumları itibariyle incelendiğinde 54 işletmenin % 67' si başarısız ve orta.derecede başarılı durumda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY This study was carried out through the data of a randow sample drawn from pistachio farms in Aydınlar Subdistrict, Siirt. It was found that 131 farms were couvenient for the conditions and 54 farms of these were drawn by means of sampling. The activity results of 13 Öl period of the 54 farms were obtained by survey. The data were analiyzed in two stages. In the first, the farms were divided into three groups by their land areas, and average farm land and average pistachio land for each group were calculated. In the second, all the farms in the groups were evaluated as successful or moderate successful or unsuccessful by their net farm incomes. Average number of person per farm was 8.10 in the sample. Active population rnze was found as 84.19 percent. Average age of the farmer- was 51.78 years old and average education time 3.38 years. It is determined that a great major of the family labour was idle. Family labour not in use was 70.36 % Average farm asset of the farms was 406 062 Tl. 89'. 6 percent of this value is constituted by own capital and 10.4 percent62 by liabilities. 95.3 percent of farm asset was farm land and 4.7 percent of farm asset was operating costs. The share of own land in total fara land was öO percent averagely. Vineyard plus pistac-iio lands was 36 percent of the total land area. Average number of parcel of the farms was 3.08 and average parcel area 10.9 aecar. Brüt Farm Income per farm is calculated as. 80 262 li/Decar. Operation costs per decar v. as 57 344 it. 61,78 percent of operation costs was contituted by labour costs. Average net earning per farm was 54 660 \i/Decar. It was determined that the 1 anger the size of farm land is the less brut farm in come, net earning and net farm income. The most important reason of this is that the owners of these farms are not directly interested in agricultural production. When the farms in the study were examined according to their successes it was found that 54 percent of the farms were succesful and 67 percent moderate successful plus unsuccessful.