İlk ve ortaöğretim okullarında trafik eğitimindeki temel sorunlar: Siirt ili örneği
Main problems in traffic education in elementary and secondary schools: Siirt case
  1. Tez No: 317556
  2. Yazar: MEHMET MURAT PAYAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN FİLİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Trafik, Education and Training, Traffic
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu araştırma, AB ülkeleri ve Türkiye'de okullarda verilen trafik güvenliği eğitiminin karşılaştırmasını yapıp ilk ve ortaöğretim okullarında trafik eğitimindeki temel sorunları saptayarak trafik güvenliği eğitmenleri (öğretmen ve polis) ve yöneticilerin görüşleri doğrultusunda trafik güvenliği eğitiminin okullarda daha çağdaş ve etkili verilmesi bağlamında bilimsel öneriler sunmaya yönelik olarak yapılmıştır.Bu çalışmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Siirt ili tüm resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Siirt ili merkez ilçeye bağlı tüm ilköğretim ve ortaöğretim okulları ve bu okullarda görev yapan trafik eğitmenleri (öğretmen ve polis) ve yöneticiler oluşturmaktadır. Örneklemi 80 öğretmen, 80 yönetici ve 40 polis oluşturmaktadır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen ?Anket? kullanılmıştır.Araştırmanın 25 hipotezinden 15 tanesi desteklenmiş, 4'ü desteklenmemiş ve 6'sı için kararsız kalınmıştır. Araştırma sonucunda, trafik eğitiminde medyadan, EGM personelinden, Çocuk Trafik Parklarından, ailelerden ve sivil toplum kuruluşlarından, uygulamalı materyal ve teknolojik imkânlardan yeterince yararlanılmadığı bulunmuştur. Aynı zamanda trafik dersinin zorunlu bir ders olması, trafik dersini verenlere standart bir eğitim verilmesi gerektiği ve trafik eğitiminde öğrenci merkezli bir yaklaşım kullanılması gerektiği saptanmıştır. Bu bağlamda, araştırmanın sonuçlarına bağlı olarak okullarda trafik eğitiminde var olan olumsuzlukları gidermeye ve okullarda trafik eğitiminin niteliklerinin arttırılmasına yönelik olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to present scientific suggestions on effective traffic safety education in schools in terms of the opinions of the traffic instructors (teacher and police) and school directors determining the main problems in traffic safety education in primary and secondary schools by comparing traffic safety education in schools in Türkiye and EU.Descriptive study model was employed in this research. The population of the study comprised all the elementary schools and secondary schools in the central towns of Siirt Province and the traffic instructors (teacher and police) and school directors employed in these schools. The sample consisted of 80 teachers, 80 school directors and 40 police. The data of the research were collected through a questionnaire developed by the researcher.Of the 25 hypotheses of the study, 15 were supported, 4 were not supported and 6 were neither or nor supported. In this study, it was found out that the personnel of the Turkish National Police, media, Child Traffic Parks, parents and NGOs and technological facilities were not sufficiently used in traffic safety education. Furthermore, it was determined that traffic education must be compulsory in schools, a standard education should be given to those who teach traffic safety and student centered education should be used in traffic education in schools. Based on the results of the study, some suggestions have been put forward to overcome the weaknesses exist in traffic safety education in schools and to increase the qualities of the traffic safety education in schools.