Azotun bazı buğday çeşitlerinde kuru madde oluşumuna, azot alımına ve verime etkisi
Effect of nitrogen on dry matter production nitrogen uptake and yield of some wheat cultivars
- Tez No: 10332
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
- 64 - AZOTUN BAZI BU?DAY ÇEŞİTLERİNDE KURU MADDE OLUŞUMUNA, AZOT ALIMINA VE VERİME ETKİSİ ÖZET Bu araştırma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Uygu lama çiftliğinde yapılmıştır. Araştırma 8 buğday çeşidi ( Cumhuriyet-75, Sakarya-75, Orso, Irnerio, Ata-81, Gönen, Gediz-75 ve Lachis Line) ile yapılmıştır. Dekara 10-15-20 kg azot (N) uygulanarak yapılan deneme Uç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Buğday bitkisinin farklı gelişme dönemlerinde (kardeşlenme sonu, çiçeklenme başlangıcı, süt olum ve hasat) topraktan kaldırdığı azot miktarını tesbit etmek amacı ile yapılan çalışmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1- Azotlu gübre seviyesi arttıkça dane ve saman verimi artmıştır. Sekiz çeşidin ortalaması olarak dane verimi 10 kg N/da uygulamaya oran la 20 kg N/da uygulamada % 41,7 ve saman verimi % 33 oranında artmıştır. 2- En yüksek dane verimi (641,6 kg/da) Cumhuriyet-75 buğday çeşidinde elde edilirken en az dane verimi Irnerio çeşidinden( 530,0 kg/da) elde edilmiştir. 3- Buğday bitkisinde en hızlı kuru madde birikiminin kardeşlenme dönemi sonu ile çiçeklenme dönemi başlangıcı arasında olduğu tesbit edilmiştir. 4- Gelişme döneminin ilerlemesine paralel olarak buğday bitki sinin % N miktarının giderek azaldığı tesbit edilmiştir. 5- Azotlu gübrenin artmasına paralel olarak danenin protein miktarı 8 buğday çeşidinin ortalaması olarak % 11,1'den % 13,8'e yükselmiştir.- 65 - 6- Buğday bitkisinin azotlu gübre seviyelerine göre topraktan kaldırdığı azot miktarı dekara 9,16-16,64 kg N arasında değişmektedir. 7- Tüm buğday çeşitlerinde en hızlı azot alınım dönemi çimlenme den kardeşlenme dönemi sonuna kadar olan dönemdir. Bu dönemde alınan azot miktarı, toplam alınımın % 50-60 kadarıdır. 8- Buğday bitkisinde ikinci olarak en hızlı azot alınımı, kardeşlenme sonu ile çiçeklenme başlangıcı arasındaki dönemde olmuştur. Çiçeklenme başlangıcına kadar buğdayın topraktan kaldırdığı azot miktarı, toplam kaldırılanın % 70 kadarıdır. 9- Buğdayda ikinci kısım azotlu gübrenin mutlaka çiçeklenme başlangıcından önce uygulanması gerektiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 66 - EFFECT OF NITROGEN ON DRY MATTER PRODUCTION NITROGEN UPTAKE AND YIELD OF SOME WHEAT CULTIVARS SUMMARY This research was conducted in experimental fields of Agri cultural Faculty in Menemen-İZMİR. Eight wheat cultivars were used namely, Cumhuriyet-75, Sakarya-75, Orso, Irnerio, Ata-81, Gönen, Gediz-75, Lachis-Line and 3 different levels of nitrogen (10-15-20kg N/da) were applied 3 replications. Nitrogen uptakes of wheat plants were determined in different growth stages, namely at the end of tillering, beginning of flowering milk stage and harvest. The experimantal results were given as follows: 1- Grain yield and straw yield were increased with increasing of nitrogen levels. Average of 8 wheat cultivars showed that 41,7 % more grain yield and 33 % more straw y'leld were obtained by applying 20 kg N/da than the 10 kg N/da. 2- The maximum grain yield (641,6 kg/da) was obtained from Cumhuriyet-75 wheat cultivar while minimum yield (530 kg/da) from Irnerio wheat cultivar. 3- The highest dry matter accumulation was obtained at the end of tillering and beginning of flowering stages of the wheat plants. 4- Total nitrogen content of wheat plants were progressively decreased with the increasing of vegatation period. 5- Crude protein contents of the wheat plants increased from 11,1 % to 13,8 % with the increasing of nitrogen levels.- 67 - 6- The total nitrogen uptake of wheat plants changed between 9,16-16,64 kg N/da with change in the nitrogen levels. 7- The fastest nitrogen uptake of all wheat cultivars was between the germination of seed to end of tillering period. The 50-60 % of the total uptake of nitrogen is taken up in this period. 8- The second rapid nitrogen uptake period of the wheat plants was at the end of tillering and benginning of flowering period. The 70 % of total nitrogen uptake is taken up from sowing to beginning of flowering period of wheat plants. 9- The second split nitrogen dressing in wheat cultivation was determined to be before beginning of flowering period.