Ege Bölgesinde yapılmış bazı gübre denemeleri sonuçlarına göre üretim fonksiyonlarının elde edilmesi ve en ekonomik gübre kullanım düzeyinin belirlenerek üreticilerin uygulamaları ile karşılaştırılması üzerine bir araştı
- Tez No: 46881
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
2. ÖZET Bu çalışmada Ege bölgesinde yapılmış bazı gübre denemeleri ile üreticilerden anket yoluyla sağlanan veriler kullanılmıştır. Bölgede önemli yeri olan ürünlerden pamuk, mısır, buğday, ayçiçeği, sanayi domatesi, tütün, sulu ve kuru koşullarda bağ araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın ana amacı; Ege bölgesinde yer alan araştırma kuruluşları tarafından çeşitli yıllarda gerçekleştirilmiş bâzı gübre denemelerine dayanarak, bölge için önemli olan ürünlere ilişkin üretim fonksiyonlarının elde edilmesi ve ürün ve gübre fiyatlarına göre kullanılacak ekonomik gübre kullanım miktarlarının belirlenmesidir. Bunun yanında incelenen ürünlerde gübre kullanım düzeyinin ortaya konması, üretim fonksiyonlarından elde edilen sonuçlarla üretici uygulamalarının karşılaştırılması da amaçlanmıştır. Ele alınan ürünlerde gübrede üretim fonksiyonlarını belirleyebilmek için, Ege bölgesinde çeşitli araştırma kuruluşları tarafından yapılan gübre denemeleri seçilmiştir, üretici uygulamaları ile deneme verilerinden elde edilen sonuçları karşılaştırabilmek amacıyla, seçilen denemelerin yapıldığı Aydın (Nazilli), Manisa (Muradiye, Turgutlu, Akhisar, Alaşehir), Balıkesir (Manyas), İzmir (Menemen, Kemalpaşa) yörelerinde 396 parsel anketi olmak üzere, 309 üretici ile görüşülmüştür. Bölge için önemli olan ürünlerde daha fazla anket yapılmış, çeşit farklılığının çok olduğu ve yeterli sayıda üretici bulunmayan diğer ürünlerde sınırlamaya gidilmiştir. Deneme verilerine göre seçilen ürünler için, gübre-verim ilişkisini belirleyebilmek amacıyla doğrusal, kuadratik, kübik, kareköklü, yarı logaritmik ve logaritmik 158fonksiyonlar elde edilmiştir. Elde edilen denklemler düzeltilmiş determinasyon katsayıları ve olasılık delerlerine göre test edilmiştir. Elde edilen denklemlere göre geçerli gübre ve ürün fiyatlarında her ürün için ekonomik gübre kullanım düzeyleri belirlenmiştir. Ele alman ürünlerde üreticilerin gübre kullanım düzeyleri ile üretim fonksiyonlarından bulunan ekonomik gübre kullanım düzeyleri karşılaştırıldığında, genel olarak desteklenen ve sulu koşullarda yetiştirilen pamuk, sanayi domatesi ve sulu koşullarda çekirdeksiz kuru üzüm gibi ürünlerde, 1992 yılı ürün ve gübre fiyatları düzeyinde özellikle azotun ekonomik dozun üzerinde kullanıldığı görülmüştür. Buna karşılık susuz koşullarda çekirdeksiz kuru üzüm, ayçiçeği ve tütün gibi ürünlerde daha az gübre kullanıldığı belirlenmiştir. Genel olarak; çok az üreticinin toprak tahlili yaptırdığı ve tahlil yaptırılan parsellerde de önerilen gübre miktarlarına uyulmadığı görülmüştür. üreticiler gübre kullanımı konusunda çoğunlukla kendi bilgi ve deneyimlerinden yararlanmakta ve gübre kullanım düzeyini buna göre belirlemektedir. üreticiler gübre kullanımı konusunda, çoğunlukla gübre fiyatlarının yüksekliğini sorun olarak belirtmiş ve gübrede sübvansiyon miktarının artırılmasını istemişlerdir. Araştırmada Ege bölgesinin değişik yörelerinde farklı ürünlere ilişkin çok sayıda gübre denemesinin yapıldığı, ancak bu denemelerden elde edilen sonuçların üreticilere ulaşamadığı saptanmıştır. Aynı zamanda yapılan denemelerin genel olarak üretici koşullarına uymadığı görülmüştür. Verim bakımından deneme verileri ile üretici verimleri biribirinden farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, bölgede ağırlıklı olarak yetiştirilen çeşitlerde 159denemelerin yapılmayışı bu çeşitler için ekonomik gübre kullanım düzeyinin belirlenmesini engellemektedir. Bu nedenle bölge için önemli olan ürünlerde üretici koşullarına uygun gübre denemelerine ağırlık verilerek, deneme sonuçlarının üreticilere ulaştırılması önemli görülmektedir. Aynı zamanda, etkin bir yayım sistemi ile üreticilerin gübre kullanımı konusunda daha çok bilinçlendirilmesi ve toprak tahlili yaptırmaya yönlendirilmesi gerekmektedir. 160
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research data from fertilizer - yield experiments and from farmers by personal interviews in Aegean region have been collected and used. The important crops of Aegean region such as cotton, wheat, sunflower, industrial tomatoes, tobacco and dried sultanas under irrigated and non-irrigated conditions have been covered in this study. The main purpose of the research is to obtain production functions for the cited important crops by the use of fertilizer experimental results carried out Aegean region research institutions and to find out the amount of economic uses of fertilizer under certain fertilizer and crop price levels. To find out and to compare current fertilizer applications of the farmers with the results obtained from production function analysis were also aimed. Borne of the fertilizer experiments carried on by the research institutions in Aegean region were selected in order to obtain production functions for the crops mentioned above. Personal interviews were made with 309 farmers and fertilizer application data were gathered about 396 parcels of land located in Aydxn (Nazilli), Manisa (Muradiye, Turgutlu, Akhisar, Alaşehir), Balıkesir (Manyas), izmir (Menemen, Kemalpaşa) provinces for comparison. More interviews were concentrated on the important crops with the similar growing conditions to the experimental area while smaller number of farmers were visited if there were varietal diversity problems between farmers and experiments and lack of producer in the region. 161Linear, quadratic, cubic, square-root, semi-logari tmic and logaritmic functions were estimated for the selected crops. The equations were tested according to the adjusted coefficient of determination at certain probability levels. Under prevailing crop and fertilizer prices and the use of these selected production function economical levels of fertilizer applications were determined. Comparation was made between fertilizer applications and economic levels calculated from production functions for each crops. In general, it is found that excess amounts of nitrogen above economical level subsidied and irrigated crops such as cotton, industrial tomatoes, wheat and dried sultanas. It is also found that less amount of fertilizer were used. for the non-irrigated crops such as dried sultanas, sunflower and tobacco. According to the results of interviews very few number of farmers required soil analysis and generally farmers applied different amounts of fertilizer compare to prescribed levels in the soil analysis reports. Farmers largely depend on their personal knowledge and experiences in deciding fertilizer levels. Finally farmers complained about the high fertilizer prices and required more subsidies from government. Despite the fact that many fertilizer experiments have been carried on in the region but none of the information about the results of the experiments have way to reach to the farmers. At the same time, it is found that experimental conditions were more or less different than those of farmers. Experimental yield levels ars too different than those obtained by the farmers. In addition to that, lack of fertilizer-yield experiments for largely adopted varieties prevrmt the recommendation of the 162economic fertilizer levels. For this reason, it is necessary to conduct fertilizer experiments for farmers' conditions and to convey the research findings to the farmers. At the same time, the farmers must be oriented to soil analysis. These kinds of problems could be solved by an effective extension service organization for farmers. 163