Tavşanlarda deneysel yolla oluşturulan osteoantritte intraartiküler uygulanan kortikosteroid, hiyalüronik asit ve E vitamin etkileri
- Tez No: 103323
- Danışmanlar: DOÇ.DR. B. ALPER KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 468
Özet
ÖZET Bu çalışmada; tavşan dizlerine intra artiküler % 2 H2O2 enjeksiyonu ile oluşturulan deneysel osteoartritte; intra artiküler verilen steroid, hyalüronik asit, E vitamininin etkileri araştırıldı.. Beş-yedi aylık erişkin 50 adet Yeni Zelanda albino tipi (2500-3300 g) tavşan 5 gruba ayrıldı: Bunlar; normal, osteoartrit, osteoartrit oluşturulan ve intra artiküler 0.2 mi E vitamini verilen grup, osteoartrit oluşturulup intra artiküler 0.3 mi hyalüronik asit verilen grup, osteoartrit oluşturulup 0.2 mi Triamsinolon asetonid (steroid) gruplardır. Uygulama sonrası, yirminci haftada, üretral kateterizasyon yöntemi ile idrar toplamp sakrifıye edilen tavşanların idrarları; biyokimyasal, diz eklemleri ise histopatolojik yöntemlerle değerlendirildi. İdrar üronik asit düzeyinin osteoartroz grubunda arttığı (p < 0.05), E vitamini ve hyalüronik asit grubunda, osteoartroz grubuna göre azaldığı (p < 0.05) bulundu. Bunlardan farklı olarak steroid verilen grupta; osteoartrozlu gruba görede belirgin olarak, idrar üronik asit düzeyinin artmış olduğu saptandı (p < 0.05). Histopatolojik incelemede; intraartiküler hyalüronik asit ve E vitamini verilen grubun diğer gruplara oranla, daha az kıkırdak dejenerasyonu gösterdiği belirlendi ve bu ilaçların eklem içi dengenin yeniden oluşmasına katkıda bulunarak, kıkırdak proliferasyonunu arttırabileceği sonucuna varıldı. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, we investigated the effects of intra-articulary administrated steroid, hyaluronic acid and vitamine E in the experimentally formed osteoarthritis which is formed by giving 2 % H2O2 in to the rabbit knee joints.We made five groups of 5-7 months age grown up New Zelland type of albino rabbits (2500-3300 g): The first group rabbit with osteoarthritis, the second group consist of rabbits consist of normal, the third group consist of rabbits which were formed osteoarthritis and given 0.2 ml vitamine E, the fourth group again consist of rabbits formed osteoarthritis and given 0.3 ml hyaluronic asit, the fifth group again consist of rabbit formed osteoarthritis and given 0.2 ml triamsinalone asetonid (the steroid group). The rabbits in all groups were sacrified on the 20th week after collecting their urine by uretral catheterization; the urines examined biochemically and the knee joints were evaluated histopathologically.