İshalli buzağılarda kristalloid (laktatlı ringer) ve kolloid+kristalloid (%6 dekstran-70+laktatlı ringer) infüzyon solüsyonlarının rehidratasyon etkinliği
Effectiveness of crystalloid (lactated ringer) and colloid crystalloid (%6 dextran-70+lactated ringer) solution for rehydratation in calves wit diarrhoea
- Tez No: 103322
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN VOYVODA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 899
Özet
t. öz Bu çahşmada, îshaîîi buzağılarda eşdeğer miktarda izotorak kristalfoîd solüsyon (Laktath Ringer, LR) ve koöotd + kristattotd solüsyon (%6 Dekstran-7G + Laktath Ring»; F> + LR) uygulamasının bazı hematolojik ve serum biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla araştırmada; değişik ırk ve cinsiyette, yaştan 3-60 gün olan 40 ishalli buzağı kullanıldı. İshalli buzağılar LRG ve D + LRG olmak üzere iki eşit gruba (n=20) ayrıldı. LRG'daki buzağılara LR solüsyonu 30 ml/kg doz ve 20 ml/dk hızda iv. olarak verildi. IHLRG'nu oluşturan buzağılara %6 Dekstran-7Q üe Laktath Ringer solüsyonunun 1: 1 oranında karışımı ile hazırlanan D + LR solüsyonu aynı doz, hız ve yolla uygulandı. Her iki gruptaki buzağılardan uygulama öncesi (-1), uygulamanın bittiği an (0.) ve sonrası 1., 3. ve 6. saatlerde kan örnekleri alınarak, hematokrit değer (Hkt) ile hemoglobin (Hb), serum total protein (TP), albumin, üre, kreatinin, Na, K, Cl konsantrasyonları ölçüldü. Ayrıca Hkt değerden plasma volümü hesaplandı. Solüsyonların uygulanmasından önce her iki grupta Hkt değer ile Hb, serum TP, albumin, üre, kreatinin ve K konsantrasyonlarının artmış olduğu görüldü. Parametrelerdeki bu değişimler her iki gruptaki ishalli buzağılarda hemokonsantrasyon, prerenal azotemi ve hiperkaleminin geliştiğini gösterdi. Solüsyonların uygulanmasından sonra her iki grupta Hkt değer, Hb,, serum TP, albumin, üre, kreatinin ve K konsantrasyonlarında önemli düzeylerde azalma, serum Na ve Cl konsantrasyonlarında ise araş belirlendi. LRG ile karşılaştırıldığında, D + LRG'daki buzağılarda Hkt, Hb serum TP, albumin ve üre değerierindeki azalmaların daha fazla ve uzun süreli olduğu saptandı. Uygulama sonrası Hkt değer, Hb, serum TP, albumin, üre ve kreatinin konsantrasyonları önemli düzeyde azalmakla birlikte, hemokonsantrasyon ve prerenal azotemi tam olarak düzelmedi. Serum Na ve Cl konsantrasyonlarında artışlar önemli düzeylerde olmakla birlikte, değerlerin normal sınırlar içinde kaldığı görüldü. D + LR solüsyonunun LR solüsyonuna göre plasma volümünde sağladığı artışın daha fazla ve uzun süreli olması, Mpovolenıinin kombine solüsyon uygulamasıyla tek başına LR solüsyonu uygulamasına göre daha etkin düzeldiğini gösterdi. Sonuç olarak, ishalli buzağıların rehidratasyonunda intravenöz %6 Dekstran + Laktath Ringer solüsyonu uygulamasının Laktath Ringer solüsyonu uygulamasından üstün olduğu ve güvenle kullanılabileceği belirlendi. Anahtar Kelimeler Buzağı, ishaL rehidratasyon, koHoid solüsyon, kristalloid solüsyon
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The purpose of the study was to evaluate the effects of equal volumes of colloid + crystalloid solution (6% dextran-70 + Lactated Ringer's, D + LR) versus isotonic crystalloid solution (Lactated Ringer's, LR) on some hematological and serum biochemical parameters in calves with diarrhoea. Forthis purpose, 40 calves with diarrhea aged between 3-60 days different breed and sex were used. The diarrhoeic calves were divided into equal groups as LRG and D + LRG. Lactated Ringer's solution was administered to group-LR calves intravenously at a dose of 30 ml/kg and in 20 ml/minute speed. Calves in the EH-LR group received 6% dextran-70 plus lactated Ringer's (prepared at 1/1 ratio) solution at the same route, dose, and speed. Blood samples were collected from both groups before administration of the solutions (-1), just after administration (0) and 1st, 3“1 and 6*”hours after administration. Parameters examined were hematocrit (Hct) value, and hemoglobin (Hb), serum total protein (TP), albumin, urea, aeatinin, Na, K and CI concentrations. In addition, plasma volume was calculated from changes in Hct value. Before administration of the solutions in both groups, increased Hct value, Hb concentration, and serum concentrations of TP, albumin, urea, creatinin and K were seen. The observed changes in these parameters indicated that hemoconcentration, prerenal azotemia and hyperkalemia developed in calves of the LR and D + LR groups. After administration of the solutions, Hct value, and Hb, serum TP, albumin, urea, creatinine and K concentrations decreased significantly in calves of the LR and D + LR groups and were significantly different between groups. When compared with group-LR calves, decreases in Hct value and Hb, serum TP, albumin and urea concentrations were greater and more sustained in group-D + LR calves. However, an whole improvement of hemoconcentration and prerenal azotemia was not observed. Although serum Na and CI concentrations increased signfficantiy in both groups in response to administration of the solutions, the values of the parameters remained within normal ranges. Administration of D + LR solution induced greater and more persistent increase in plasma volume than of those of LR solution, indicating more effective correction of hypovolemia with the combination treatment than with LR solution alone. ft was concluded that intravenous administration of 6% dextran-70 + lactated Ringer's solution was superior to conventional treatment by means of iv. administration of lactated Ringer's solution for rehydration of calves with diarrhea and can be used safely. Key Words; Calf, diarrhea, rehydration, colloid solution, crystalloid solution