Edirne yöresinden izole edilen Salmonella'ların antibiyotik duyarlılıkları ve virülans faktörleriyle plazmidlerinin karşılaştırılması
Comparing of antibiotic susceptibilities and virulence factors by plasmids of salmonella spp. isolated from vicinity of Edirne
  1. Tez No: 103330
  2. Yazar: RASİM ERKAL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Salmonella infeksiyonlan dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmanın amacı Ocak 1995 - Temmuz 2000 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvan'nda ayrılan Salmonella typhi dışındaki Salmonella serotiplerinde virülans faktörlerini, antimikrobiyal direnç hızlarını ve plazmid profillerini saptamaktır. Virülans faktörlerinden yapışma faktörleri koyun ve insan eritrositleriyle mannoz varlığında (MRHA) veya yokluğunda (MSHA) hemaglütinasyon ile araştırılmış, serumun öldürücü etkisine direnç için tavşan ve insan serumları kullanılmıştır. Disk difiizyon ve agar dilüsyon testleriyle 19 antimikrobiyal ilaca karşı duyarlılık hızlan ve çift disk sinerji testiyle genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (ESBL) varlığı araştırılmıştır. Plazmidler alkalen lizis yöntemiyle ekstrakte edilmiş, jel elektroforez ile ayrıştırıldıktan ve etidyum bromür ile boyandıktan sonra UV ışıkta görüntülenmiştir. Çaüşmaya 90'ı S. enteritidis, 3 5 'i S. typhimurium olmak üzere 125 köken alınmıştır. İki ayrı salgından ayrılan 34 S. enteritidis dışındaki diğer kökenler ortak kaynak öyküsü olmayan sporadik olgulardan elde edilmiştir. S. typhimurium ve S. enteritidis kökenlerinde MSHA sıklığı benzer iken, insan eritrositleriyle MRHA S.typhimurium kökenlerinde daha sık görülmüştür. Kökenlerin tamamı serumun öldürücü etkisine dirençlidir ve hiçbirinde ESBL saptanmamıştır. Ampisilin, amoksisilin- klavulanik asit, sefazolin, sefoperazon ve tetrasiklin direnci hızlan S. typhimurium 'da daha yüksektir. Sefotaksim, seftriakson, seftazidim, imipenem, siprofloksasin, amikasin, netilmisin tüm bakterilere etkindir. Kırkdört S. enteritidis kökeninde virülans plazmidi olarak nitelendirilebilecek yaklaşık 35 MDa'hk plazmid bulunmuştur. Salgın kökenlerinin plazmid profilleri benzerdir. S. typhimurium kökenlerinde 60 MDa'lık virülans plazmidi saptanamamıştır. Virülans faktörlerinin ve antimikrobiyal direncin varlığı özel bir plazmid veya plazmid profili ile birlikte değildir. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARING OF ANTIBIOTIC SUSCEPTIBILITIES AND VIRULENCE FACTORS BY PLASMIDS OF SALMONELLA SPP. ISOLATED FROM VICINITY OF EDİRNE Salmonella infections are the important public health problem in Turkey, as in the world. The aim of this study is to detect the virulence factors, the rates of antimicrobial resistances and the plasmid profiles of non-typhi Salmonella serotypes isolated in Clinical Microbiology Laboratory of Clinical Bacteriology and Infectious Diseases Department, Trakya University Medical Faculty, between January 1995 - July 2000 period. As virulence factors, adhesion factors were detected by haemagglutination of sheep and human erythrocytes in the presence (MRHA) or absence (MSHA) of mannose, and rabbit and human sera were used for to detect the resistance to lethal effect of serum. Susceptibility rates against 19 antimicrobial drugs by disk diffusion and agar dilution tests, and the presence of extended- spectrum beta-lactamases (ESBL) by double disk synergy test were screened. Plasmids were extracted by alkaline lysis technique, analyzed by gel electrophoresis and visualised under UV light after staining with ethidium bromide. A total of 125 strains, 90 S. enteritidis and 35 S. typhimurium, were included in the study. All the strains were isolated from sporadical cases without a common source history, except 34 S. enteritidis strains which were isolated from two independent outbreaks. The frequency of MSHA was similar in both of S. enteritidis and S. typhimurium strains, while MRHA with human erythrocytes was seen more commonly in S. typhimurium strains. All the strains were resistant to lethal effect of serum, and none of them had ESBL. Resistance rates against ampicillin, amoxicillin-clavulanic acid, cefazolin, cefoperazone and tetracycline were higher in S. typhimurium. Cefotaxime, ceftriaxone, ceftazidime, imipenem, ciprofloxacin, amikacin and netilmicin were effective for all bacteria. Approximately 35 MDa plasmid that could be considered as virulence plasmid was found in 6744 S. enteritidis strains. The plasmid profiles of outbreak strains were similar. 60 MDa virulence plasmid was not found in any S. typhimurium strain. The presence of virulence factors and antimicrobial resistance were not associated with any particular plasmid or plasmid profile. 68