Çoğul dirençli pseudomonas aeruginosa kökenlerinde sinerjistik antibiyotik kombinasyonlarının etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficacy of synergistic antibiotic combinations in multiple resistant pseudomonas aeruginosa strains
  1. Tez No: 103329
  2. Yazar: DEVRİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN OTKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Hastane infeksiyonlan morbidite ve mortalitesinin yüksek olması, hastanede kalış süresini uzatması ve tedavi maliyetini arttırması nedeni ile tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Hastane infeksiyonlannda önemli bir yer tutan P.aeruginosa'mn etken olduğu infeksiyonlarda kombine antibiyotik tedavisi tercih edilmekte ve klinikte kullanılacak kombinasyonların seçiminde in vitro sinerji testleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde hastane infeksiyonu tanısı konan hastalardan Ocak 1996- Ağustos 2000 tarihleri arasında izole edilen 12 çoğul dirençli ve 13 duyarlı P. aeruginosa kökeninde seftazidim-tobramisin, piperasilin/tazobaktam-tobramisin, imipenem-tobramisin, imipenem-izepamisin, imipenem-siprofloksasin ve siprofloksasin- tobramisin kombinasyonlarının sinerjistik etkinliği checkerboard yöntemi ile araştırılmıştır. Dirençli kökenlerde sinerji oranlan seftazidim-tobramisin kombinasyonunda % 67, piperasilin/tazobaktam-tobramisin kombinasyonunda % 50 olarak saptanmış, diğer kombinasyonlarda sinerjistik etkileşim gözlenmemiştir. Duyarlı kökenlerde sinerji oranlan seftazidim-tobramisin kombinasyonunda % 31, piperasilin/tazobaktam-tobramisin kombinasyonunda % 46, imipenem-tobramisin kombinasyonunda % 15, imipenem- siprofloksasin kombinasyonunda % 8, imipenem-izepamisin kombinasyonunda % 8 olarak bulunmuş, siprofloksasin-tobramisin kombinasyonunda sinerjistik etkileşim gözlenmemiştir. Kombinasyonlann hiçbirinde antagonizme rastlanmamıştır. Her ne kadar tobramisinin seftazidim ya da piperasilin/tazobaktam ile yapılan kombinasyonlarında sinerji oranlan yüksekse de bu sinerjistik kombinasyonlardaki konsantrasyonlar genellikle klinikte ulaşılan düzeylere erişememiştir. Bu durumda çoğul dirençli P. aeruginosa 'run yol açtığı sorunlann çözümü esas olarak direnç gelişimini ve etkenin hastalar arasında yayılmasını önlemeye dayanmalıdır. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF EFFICACY OF SYNERGISTIC ANTIBIOTIC COMBINATIONS IN MULTIPLE RESISTANT PSEUDOMONAS AERUGINOSA STRAINS Hospital infections are important health problems in all over the world, because of their high morbidity and mortality, and prolonging the time of hospitalization and increasing the cost of treatment. Combination antibiotic treatment is preferred in nosocomial infections caused by Pseudomonas aeruginosa, and in vitro synergism tests are used to choose the combinations which will be used in clinic. In this study, synergistic efficacies of ceftazidime- tobramycin, piperacillin/tazobactam-tobramycin, imipenem-tobramycin, imipenem- isepamycin, imipenem-ciprofloxacin and ciprofloxacin-tobramycin combinations were investigated by checkerboard technique in 12 multiple resistant and 13 susceptible P. aeruginosa strains which were isolated in Trakya University Education, Research and Application Hospital between January 1996 and August 2000. The ratios of synergy were observed in ceftazidime plus tobramycin and piperacillin/tazobactam plus tobramycin combinations as % 67 and % 50, respectively in resistant strains, and synergy was not detected in other combinations. The ratios of synergy were observed in ceftazidime- tobramycin, piperacillin/tazobactam-tobramycin, imipenem-tobramycin, imipenem- ciprofloxacin and imipenem-isepamycin combinations as % 31, % 46, % 15, % 8 and % 8, respectively in susceptible strains and synergy was not detected in ciprofloxacine-tobramycin combination. Antagonism was not observed in any combinations. Although the synergistic ratios were high in combinations with ceftazidime or piperacillin/tazobactam, the concentrations in these synergistic combinations could not usually reach in clinically available 67levels. Thus, the solution of the problems caused by multiple resistant P.aeruginosa should be based on the prevention of development of resistance and spreading out the causative agent between patients. 68