Hastane ve toplum kaynaklı gram negatif bakterilerde aminoglikozit direnci
- Tez No: 103336
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET FARUK GEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Aminoglikozidlere karşı tüm dünyada artan bir direnç vardır. İsepamisin son yıllarda geliştirilen ve aminoglikozidleri modifiye eden enzimlere karşı diğerlerinden daha dirençli bir aminoglikoziddir. Nozokomiyal ve toplum kaynaklı enfeksiyon etkeni olan gram negatif bakterilerin bazı aminoglikozidlere karşı duyarlılıkları araştırıldı. Duyarlılık testi disk difüzyon yöntemi kullanılarak yapıldı. Hastane kaynaklı 115 toplum kaynaklı 88 toplam 203 gram negatif bakteri çalışıldı. Toplam 70 E.coli, 44 Klebsiella spp., 33 P. aeruginosa, 24 Enterobacter spp., 17 Proteus spp., 8 serratia spp., 7 A.Baumanni, 3 citrobacter spp, çalışmaya alındı. Hastane kaynaklı suşlarda direnç oranı gentamisin'e % 56, tobramisin'e % 53, netilmisin'e % 33, amikasin'e % 27 ve isepamisin'e % 16 bulundu. Toplum kaynaklı suşlarda gentamisin'e % 21,5, tobramisin'e % 25, netilmisin'e % 18,1, amikasin'e % 10 ve isepamisin'e % 4,5 direnç bulundu. Gentamisin direnci diğer aminogliokozidlerden yüksek bulundu. İsepamisin çalışılan gram negatif bakterilere karşı en etkin aminoglikozid olarak tespit edildi. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Resistance to aminoglycisides is increasing in many parts of the world. Isepamicin which is a new developed compound is resistant to many of the aminoglycoside modifiying enzymes. Antibiotic susceptibility of gram negative bacilli isolated from 115 nosocomial, 88 outpatients infections were studied for their susceptibility to some aminoglycosides. Susceptibility tests were performed with disc diffusion method. 203 gram negative bacteria were identified as Escherichia coli 70, Pseudomonas aeruginosa 33, Klebsiella spp. 44, Enterobacter spp 24, Proteus spp 17, Serratia spp. 8, Acinetobacter baumanni 7, Citrobacter spp. 3. Resistance to aminoglycoside at nosocomial tested were as follows: gentamicin % 56, tobramicin % 53, netilmicin % 33, amikacin % 27, isepamicin % 16 and outpatients resistance to gentamicin % 21,5, tobramicin % 25, netilmicin % 18.1, amikacin % 10, isepamicin % 4.5. Gentamicin resistance the higher than other aminoglycosides. İsepamisin is most active aminoglycoside in gram negative bacilli. 45