Ateşi olan hastalarda salmonella typhi tanısında gruber widal lam aglütinasyon testinin güvenilirliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 103337
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL AYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Salmonelloz enfeksiyonunda bakteriyolojik kültür, tamda altın standart olmasına rağmen akut ateşli hastalarda hemen sonuç vermemesi nedeniyle hızlı tamda faydası sınırlıdır. Gruber widal testi bu amaçla yaygın kullanılan serolojik tam yöntemidir. Bu çalışmada Gruber widal lam aglütinasyon testinin, spesifite ve sensitivitesini değerlendirerek testin güvenilirliğini araştırıldı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğinde, Ocak 1998-Ocak 2001 tarihleri arasında, kan kültüründe S. typhi izole edilen, 65 'i erkek, 35'i bayan, 100 hasta değerlendirildi. Kontrol grubu olarak, ateş şikayeti olup yatarak tedavi gören ve Salmonelloz dışı hastalık tanısı alan, 54'ü erkek, 46'sı bayan, 100 hasta değerlendirildi. Lam aglütinasyon testi hastaların yatışında yapıldı. Kan kültüründe S. typhi üretilen hastaların lam aglütinasyon testinde, %64 O antijenine karşı, %40 H antijenine karşı test pozitifti. Salmonelloz dışı tam alan hastaların ise, %10'unda O antijenine karşı, %20'sinde H antijenine karşı test pozitifti. Lam aglütinasyon testinin, S. typhi 'nin O antijeni için, sensivitesinin %64, spesifitesinin %90; H antijeni için, sensivitesinin %40, spesifitesinin %80 olduğu bulundu. O aglütinasyonu için %10, H aglütinasyonu için %20 yalancı pozitiflik bulundu. Yalancı pozitif olan olgularda; neden olarak bruselloz ve malaria enfeksiyonları tespit edildi. Gruber widal testinin sensitivitesi düşük bulunmuştur. Ancak widal testinin, yalancı pozitifliği göz önünde bulundurularak sınırlı kullanılabilir olduğu kanısına varıldı. Dr. Vuslat Boşnak 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although bacteriologic cultural diagnosis of salmonella infection is a gold standart, its utility is limited in acute febrile infectious patients because of slow test results apperance. Gruber Widal test is most commonly used method for serological diagnosis. In this study, reliability of Gruber Widal slide agglutination test is assessed by evaluation of specificity and sensitivity. In Infectious Disease and Clinical Microbiology Department, in Dicle University Hospital between January 1st, 1998 and January 1st, 2001 100 inpatients are evaluated in that blood culture S. typhi is isolated. 65 of 100 inpatients are male and 35 of them are female. The inpatients without febrile episode and diagnosis of Salmonella infection are selected as control group. 54 of 100 patients are male and 46 of them are female. The slide agglutination test is performed during subside. The slide agglutination test that is performed in inpatients who have salmonella isolation in blood culture has 64 % positivity toward O antigen and 40 % positivity toward H antigen. In inpatients without salmonella infection diagnosis test has 10 % positivity toward O antigen and 20 % positivity toward H antigen.. The slide agglutination test has 64 % specificity and 90 % sensitivity for O antigen and 80 % specificity and 40 % sensitivity for O antigen of S. typhi. The false positivity is 20 % for H agglutination test and 10 % positivity for O agglutination test. The brucellosis and malaria diagnosis is established inpatients with false positivity. The sensitivity of Gruber Widal test is founded lower than estimated. In spite of false positivity ratio test could be useful in limited situation. Dr. Vuslat Boşnak 49