Dicle Üniversitesi Hastanesinde hastane kaynaklı bakterilerde antibiyotik direnci
- Tez No: 103335
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL AYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Hastane infeksiyonu etkeni bakterilerdeki artan antibiyotik direncinin tedavide sorun oluşturması, antibiyotik direnç sürveyansını zorunlu kılmıştır. Bu amaçla Dicle Üniversitesi hastanesinde 01.10.1999 ile 30.09.2000 tarihleri arasında prospektif olarak hastane infeksiyonu etkenlerinde antibiyotik direnci araştırıldı. 51 Gram pozitif ve 88 Gram negatif bakteri olmak toplam 139 bakteri çalışmaya alındı. Sonuçlar VITEK otomatize sisteminden alındıktan sonra E-test yöntemiyle değerlendirildi. İnfeksiyon etkenleri arasında Escherichia coli %18,7 oranıyla en sık izole etken olup bunu sırasıyla Staphylococcus aureus % 15,8, Klebsiella pneumonia % 15,8 ve Koagulaz Negatif Stafilokoklar % 15,1 oranlarıyla izlemektedir. Hastane infeksiyonlarından izole edilen Stafilokoklarda % 54,4-81 oranında metisilin direnci gözlenirken glikopeptidlere karşı direnç saptanmadı. Enterokoklarda glikopeptid direncine düşük oranda rastlandı. ESBL pozitifliği K.pnömonilerde % 50 ve E.coli'de % 27 oranında tesbit edildi, izole edilen Gram negatif bakterilerde çoğul antibiyotik direnci gözlenmiş olup direncin en az olduğu antibiyotiğin meropenem (%10) olduğu saptandı. Sonuç olarak her yıl antibiyotiklerdeki resistans MİK değeri olarak izlenmelidir. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY Antibiotic resistance surveillance should be done due to an increasing antibiotic resistance in nosocomial infections. In Dicle University Hospital antibiotic resistance in nosocomial infections had been studied between October 1999 and November 2000 51 Gram positive and 88 Gram negative bacterias totally 139 bacteria had been studied. Result had been studied in VİTEK automatised system and than evolated by E test method. Among infectious agents, Escherichia coli was the mostly isolated one at 18,7 percentage, followed by Staphylcoccus aureus (%15,8) Klebsiella pneumonia (%15,8) and coagulase negative Staphylcoccus (%1 5,1). While 54,4-81 % of Staphylcoccus species isolated from hospital infections showed resistance against methicillin, no resistance was detected against glycopeptides. Among enterococcus species glycopeptides resistance was not so common. Extended Spectrum Beta Lactamases (ESBL) pozitivity was found %50 and %27 in Klebsiella pneumonia and Escherichia coli respectively. Gram-negative bacilli isolated showed multidrug-resistance and the least resistance was seen in meropenem. As a conclusion antibiotic resistance and MİC levels be studied every year. 34