Denizli yöresinde tetanoz antitoksin düzeyinin araştırılması
- Tez No: 103338
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BANU ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 563
Özet
ÖZET Tetanoz, mortalitesi çok yüksek olan ve aşı ile önlenebilen bir hastalıktır. Bölgemizdeki tetanoz bağışıklama durumunu belirlemek için bu çalışma planlandı. Çalışmada, yaşlan 20 ile 85 arasında değişen 87'si kadın ve 87'si erkek olmak üzere toplam 174 kişinin tetanoz antitoksin düzeyi EIA yöntemiyle araştırıldı. Antitoksin düzeyleri dört ayrı grup (1 lU/ml ) şeklinde değerlendirildi. 0.1 IU/ml'nin üzerindeki antitoksin düzeyleri koruyucu düzey olarak kabul edildi. Buna göre olguların 25'inde (%14.4) antitoksin düzeyi koruyuculuk sınırlarının altında bulunurken, 149'unda (%85.6) ise koruyucu düzeylerde antiitoksin saptanmıştır. Antitoksin düzeylerinin oranları 20-40 yaş arasında %100 iken ilerleyen yaşla birlikte bu düzeylerde azalma olduğu saptanmıştır. Cinsiyetler arasında ise koruyuculuk düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Olgular primer aşıları açısından sorgulandjğında, 40 yaş altı grubta primer aşı programının düzenli uygulandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tetanus is highly mortal disease, although prevention by vaccination is possible. This study was planned in order to obtain the immune status of the population in our region against this mortal disease. 174 cases, 87 women and 87 men were choosed randomly within the ages of 20-85. The tetanus antitoxin levels were measured by the EIA method. Antitoxin levels were evaluated in four groups (< 0.1, 0.1-0.5, 0.5- 1 lU/ml). The levels of 0.1IU/ml and above were accepted as immune. According to this pretumption, 25 of protective 174 (%14.4) were found nonimmune, 149 of 174 (%85.6) were immune. Antitoxin levels at the ages of 20-40 were %100 and decreased by aging. No statistically difference was found at immune status according to sexes. By interview, it is seen that primary-vaccination programs are undertaken properly below the age of 40.