Toplumda antibiyotik kullanımı ve doğrudan maliyeti
  1. Tez No: 103339
  2. Yazar: HALİL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATA NEVZAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
ÖZET Toplumda antibiyotik kullanım oranlarını ve maliyetini belirlemek amacı ile l-Şubat-2001 ve 31-Temmuz-2001 tarihleri arasında tespit edilen eczane tezgahlarına gelen reçetelerin sayısı, tüm antibiyotiklerin kutu adeti, etken maddesi, etken maddenin ait olduğu antibiyotik grubu, formülasyonlan kayda geçildi l-Nisan-2001 ve 30-Nisan-2001 tarihleri arasında ise antibiyotiklerin yanında reçeteli ve reçetesiz tüm ilaçlar da kayda geçildi l-Nisan-2001 ile 30- Nisan-2001 tarihleri arasında antibiyotik içeren reçetelerin toplam reçetelere sayısal açıdan oranı %16.40 (toplam 6832 reçetenin 1121 adetinde antibiyotik bulunmaktaydı) olarak bulundu. Antibiyotikli reçetelerin parasal açıdan toplam reçetelere oranı %30.84 olarak bulundu. Toplam reçetelerin bedeli 60439,43 US$ olarak belirlenirken, antibiyotikli reçetelerin toplam bedeli 18643,61 US$ olarak tesbit edildi. 1 Şubat-31 Temmuz tarihleri arasında çalışma kapsamında incelenen 43011 reçete toplam tutan 115611,98 US$ olarak bulundu. Penisilin ve derivelerinin parasal yük olarak %47.66 (55108,26 US$)'lık bir orana sahip olduğu bulundu. Makrolid grubu antibiyotikler %22.01 (25452,91 US$) oranıyla antibiyotiklerin mali yük dağılımında ikinci sırada bulunmuştur. Sefalosporin grubu antibiyotiklerin % 16.99 (19642,53 US$)'luk bir orana sahip olduğu saptandı ve antibiyotikler içinde ekonomik yük olarak üçüncü sırada yer aldı. Ayaktan antibiyotik tedavisinde ekonomik yük açısından oral formülasyonlann %88.2 (tablet, kapsül, kaşe, süspansiyon, granül, srop, toz) oranınıyla ilk sırada yer aldığı belirlendi. İntravenöz, intramüsküler formülasyonlardan oluşan parenteral grubun oranı %9,48 bulunurken, topikal formülasyonlann oranı %2.19 olarak tespit edildi. Topücallerin içinde en fazla oranda göz ve kulak damlalan bulundu, ve toplam antibiyotiklerin içindeki payı % 1.0 olarak belirlendi. Sonuçta antibiyotik kullanımına bağlı ekonomik yükün gelişmiş ülkelere oranla daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu yükün azaltılabilmesi için antibiyotik kullanımında rasyonel politikaların geliştirilmesine acilen ihtiyaç duyulmaktadır. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to determine usage ratio and cost of antibiotic in society between 1 February 2001 and 31 Jury 2001, all of the antibiotics prescribed, received by certain chemist's were taken into consideration. All of the antibiotics' box number, active substance, antibiotic group to which this active substance belongs and its formulations were recorded. Between 1 April 2001 and 30 July 2001, all of the medicines with prescription or without prescription in addition to antibiotics were recorded. The ratio of the prescriptions with antibiotics to the all prescriptions was found to be % 16.40 (1121 of 6832 prescriptions in total included antibiotics). The ratio of the prescriptions with antibiotics to all of the prescriptions was found to be in cost % 30.84. The cost of all prescriptions was 60439,43 US$ while the cost of all antibiotics was 18643,61 US$. Total cost of 43011 prescrçtions sold between 1 February and 31 Jury 2001 was 115611, 98 US$. The ratio of penicillin and its derivatives was found to be %47, 66 (55108,26 US$) in cost. The antibiotics that belong to macrolides group has the ratio of %22.01 (25452,91 US$), ranked second in the cost of antibiotics. The antibiotics that belong to cephalosporins group has the ratio of % 16.99 (19642,53 US$), ranked third in the cost of antibiotics. In outpatient therapy, oral formulations come first with the ratio of % 88.2 The ratio of parenteral group consisting of intravenous, intramuscular formulations was % 9.48 whereas the ratio of the topical formulations was % 2.19. The ratio of eye and ear drops was maximum among the topical formulations, and its share among total antibiotics was % 1.0. Finally, it has found that economical cost of using antibiotics is more than the one in developed countries. To reduce this cost, it is necessary for proper use of antibiotics to develop rational policies urgently. 62