Yetişkin kişilerde antibiyotik kullanımı konusunda davranış ve bilgi düzeylerinin araştırılması.
Investigation of behavior and knowledge levels of adult people about antibiotic use
- Tez No: 643144
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Antibiyotiklerin uygunsuz şekilde kullanımı toplumda dirençli bakterilerin hızla yaygınlaşmasına neden olan ve yaşam kalitesini bozan önemli bir halk sağlığı problemidir. Antimikrobik ajanlar en çok tüketilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda yanlış kullanımı en fazla olan ilaç grubudur. Dirençli bakterilerin ortaya çıkışı, bu yaygın ve yanlış kullanımın kaçınılmaz sonucudur. Bu çalışma; yetişkin kişilerde antibiyotik kullanımı konusundaki bilgi, tutum, davranış, antibiyotiğin akılcı kullanımı ve yan etkileri hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla planlanmış ve uygulanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırma olan bu çalışma, İstanbul ili Fatih ilçesine bağlı Hekimoğlu Aile Sağlığı Merkezi'nde yapılmıştır. Çalışmaya, 2020 Mayıs- Haziran aylarında Aile sağlık merkezine başvuran ve kendi rızası olan yetişkin bireyler dahil edilmiştir. Veriler kişilere yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan 21 sorudan ve 6 maddelik önermeden oluşan anket formu aracılığıyla toplanmış, belirtilen zaman aralığında 374 kişi araştırmayı kabul etmiştir. İstatistiksel analiz için veriler SPSS 15.0 programında tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Ki Kare testleriyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Inappropriate use of antibiotics is an important public health problem that causes the rapid spread of resistant bacteria in the society and impairs quality of life. Antimicrobial agents are among the most consumed drugs. It is also the most misused drug group. The emergence of resistant bacteria is the inevitable result of this widespread and misuse. This work; information, attitudes, behavior, rational use of antibiotics, and the level of knowledge about antibiotic use in adult individuals have been planned and implemented. Material and Method: This study, which is a descriptive cross-sectional study, was conducted in the Hekimoğlu Family Health Center in the Fatih district of Istanbul. Adult individuals who applied to the Family Health Center in May-June 2020 and who have their own consent were included in the study. The data were collected through a questionnaire consisting of 21 questions and a 6-item proposal, which was applied to individuals through face-to-face interview method, and 374 people accepted the research within the specified time interval. Data for statistical analysis were analyzed in SPSS 15.0 program with descriptive statistical methods using Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Chi Square tests.