Fakoemülsifikasyona bağlı lens dislokasyonunda pars plana vitrektomi sonuçlarımız
Pars plana vitrectomy for removal of retainedlens materials after phacoemulsification
- Tez No: 535876
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAPRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada fakoemülsifikasyon yöntemi ile yapılan katarakt cerrahısi esnasında oluşan arka kapsül rüptürü sonucunda vitreusa lens materyali dislokasyonlarında, pars plana vitrektomi yöntemiyle lens parçalarını çıkardığımız olguları inceledik. 7'si Beyoğlu Göz Eğitim Araştırma Hastanesi'nde oluşmuş toplam 30 fakoemülsifikasyon cerrahisinde lens dislokasyonu olgusunu çalışmamıza dahil ettik. Hastalarımızın 13'ü erkek, 17'si kadın olup yaş ortalaması 71,65 ±10,68 idi. 11 hastanın sağ, 19 hastanın sol gözü opere edildi. Hastalar ortalama 3,18 ±13,6 ay(7 gün-16 ay) takip edildi. Hastalara 3 girişli sklerotomi ile PPV uygulandı. 16 hastaya (%53,3) ilk 1 hafta içinde PPV uygulanırken, 14 hastaya (%46,7) 1. haftadan sanra PPV yapıldı. Vitreustaki nükleus materyali 10 hastada vitrektom (%33,3), 15 hastada fakofragmatom ile (%50) alınırken, 5 hastada limbal kesiden dışarı alındı (%16,7) Son kontrolde 14 hastamız afak (%46,7), 16 hastamızda sulkus GİL mevcut idi (53,3). Son kontrolde görme keskinliğinde düşmeye neden olan patolojilerden 5 hastada makulada gelişen epiretinal membran, 4 hastada kistoid maküla ödemi, 3 hastada AMD, 3 hastada vitreus içinde hemoraji, 3 hastada ven dal tıkanıklığı, 3 hastada optik atrofi, 2 hastada diyabetik retinopatiye bağlı makula ödemi, 2 hastada kornea ödemi, 1 hastada retina dekolmanı, 1 hastada dejeneratif miyopik fundus mevcut idi. PPV öncesinde ortalama 0,11±0,22 olan en iyi görme keskinliği, son kontrolde 0,22±0,31 olarak bulundu. Ameliyat öncesi 0,5 ve üzerinde gören hasta sayısı 2 (%6,6) iken, son takipte bu sayı 7 (%23,3) idi.Ameliyat öncesi 0,05 altında görme keskinliğine sahip hasta sayısı 22 (%73,4) iken, bu sayı son takipte 17'ye (%56,7) düştü. Ameliyat öncesi 10 hastada GİB 21 mmHg üzerinde bulundu (%38,4). 10 hastada kornea ödemi (%38,4), 5 hastada retina dekolmanı (%19,2), 14 hastada üveit | (%53,8) tespit edildi. Son kontrolde GİB 20 mmHg üzerinde olan 3 hasta mevcut idi. PPV öncesinde ortalama 19,79±12,7 mmHg olan GİB, son kontrolde 14,55±5,3 olarak bulundu. Üveit bulunan hastamız bulunmazken, 2 hastamızda kornea ödemi, 1 hastamızda retina dekolmanı mevcuttu.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the lens drop cases those extracted by pars plana vitrectomy, for lens material dislocations as a result of posterior capsule rupture, during cataract surgery which were done by phacoemulsification method. We included 30 lens dislocation cases occurred during phacoemulsification, 7 of those were occurred in Beyoğle Eye Education and Research Hospital. 13 of patients were male and 17 of them were female; mean age was 71,65 ±10,68. 11 of eyes were right and 19 of them were left. Mean follow-up time was 3,18± 13,6 months (7 days-16 months). PPV was applied with 3 port sclerotomy. 16 patients (53,3%) were operated within first week and 14 (46,7 %) patients were operated after first week. Nucleus material was extracted by vitrectomy in10 patients (33,3%), by phacofragmatom in 15 patients (50%) and using limbal way in 5 patients (16,7%). 14 patients were aphacic (46,7%) and 16 patients were with sulcus implanted IOL (53,3%). There were epiretinal membrane in 5 patients ,cyctoid macular edema in 4 patients, SMD in 3 patients, intravitreal bleeding in 3 patients, branch retinal vein occlusion in 3 patients, optical atrofi in 3 patients, macular edema secondary to diabetic retinopathy in 2 patients, corneal edema in 2 patients, retinal detachment in 1 patient and degenerative miyopic fundus in 1 patient those were caused low visual acuity at last visit. Mean best corrected visual acuity was 0,22±0,31 at last visit which was 0,11±0,22 at preoperative period. 7 patients had visual acuity ≥0,5 (23,3%) while it was 2 patients in preoperative period (6,6%). There were 17 patients with visual acuity