Bozdağ ve çevresi asidik kahverengi orman büyük toprak grupunun bazı mühendislik özellikleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 10338
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
- 69- DZET Asidik Kahverengi orman topraklarının kimi mekanik özelliklerini saptamak amacıyla planlanan bu araştırmada zeminin mühendislik kullanımlarına temel oluşturacak şekilde kimi mekanik ve indeks özellikleri, uluslararası toprak mekaniği kuram ve ilkelerine uygun olarak saptandı. Araştırma yöresinde açılan ayrımlı toprak profillerinden amaca uygun toprak ve ana özdek örnekleri alınarak araştırmanın amacına uygun bir şekilde hazır duruma getirildiler. Asidik Kahverengi Orman toprakları araştırma yöresinde metamorfizm olayları sonucu meydana gelen mikaşist ana özdekleri üzerinde oluşmuştur. Başat doğal bitki örtüleri Quercus, Pinus, Rubus tür leri ile tek yıllık otsu bitkilerdir. Toprak bünyesi kumlu-tın, tınlı-kum olan araştırma yöresi toprakları, Atterberg limitleri sonuçlarına göre SC, SM-BC, SM zemin sınıflaması içerisindedirler. Organik madde içeriği % 0.33-3.72, özgül ağırlık 2.53-2.76 gr/cm, volüm ağırlık 0.85-1.79 gr/cm., porozite % 34. 19-57.91, rutubet % 3.55-26.01 ile boşluk oranı verileri 0.51-2.11 sınırları arasın da değişim göstermektedir. Tane büyüklüğü dağılımı yönünden tüm profillerdeki toprak örneklerinin % 50 'den fazlası 200' no'lu (74 u çaplı) elek üze rinde bulunmaktadır. Likit limiti % 22.50-43.15, plastik limiti % 15.75-39.78, plastiklik indeksi % 1.56-8.70 sınırlarında iken, plastiklik indeksinin kil yüzdesine oranlanmasıyla elde edilen aktivite verileri ise 0.27-2.24 arasında değişim göstermektedir. Proktor sıkıştırma testi sonucunda elde edilen optimum su içerik leri % 7.54-23.55, maksimum kuru birim ağırlıkları 1.44-1.85 ton/m sınırları arasında değişmektedir. Analizler sonucu elde edilen verilere göre tane çapı ile geçenlerin yüzdesinden yararlanılarak çizilen tane çapı dağılım eğrileri yatık eğri görünümünde olup, malzeme içerisindeki tane-70- boylarının birbirinden farklı alması halinde bile, aralarında belirli bir oranın bulunması zeminin uniform olmadığını gösterir. Böyle yatık eğrilerle simgelenen zeminler ise yaygın granülomet- reli olarak tanımlanırlar. Araştırma toprağında bulunan likit limit, plastik limit ve bunların arasındaki orandan elde edilen plastiklik indeksi verileri, toprağın farklı su içeriklerinde ne gibi değişik özellikler gösterebileceğini yansıtırlar. Likit limit ile sıkışma indisi arasında doğrusal bir ilişki bulunmasına rağmen, bu toprakların doğal şişme kapasitelerinin düşük ve buna bağımlı olarakta sıkışma indislerinin az alması, bünyesi içeriğindeki plastik karakterde olmayan kil mineral tiplerinin başat olmasından kaynaklanmaktadır. Mühendislik ve teknolojik alanda dolgu özdeği olarak kullanımı dikkate alındığında, orta, zayıf ve çok zayıf sınırlarında bulun makta ve sonuçta bu toprakların stabilitelerinin düşükten orta düzeylere kadar yükselmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
-71- SUMMARY The aim of this paper is to study SDme mechanical properties of Acidic Broun Forest soils according to the international soil mechanics rules and regulations in engineering usage point of view. At the investigation site, soil and parent material samples have been taken and prepared according to the purpose of investigation. Acidic Broun Forest Soils have occurred as a result of metarnorphism at the investigation site Dominant natural covers are Quercus, Pinus, Rubus types. Soil textures are sandy loam and loamy sand. Investigation site soils due to the results of Atterberg limits are on the range of SC,SM-SC,SM Soil classifica tion, organic material content changed between D. 33-3. 72 %, spesific 3 3 qrawity 2.53-2.76 gr/cm., bulk density D. 86-1. 79 gr/cm, porosity 34. 19-67. 91 %, humidity 3. 55-26.01 % and void ratio D. 51-2. 11. Due to particle size distribution, more than 50 % of all soil samples at all prophiles remained over sieve no 200 (74 ^ Diameter). Limit of liquidity changed between 22.50-43.15 %, Plasticity between 15.75-39.78 %. Since the plasticity index is an the limits of between 1.56-8.70 %, activity results which are obtained on the ratio of plasticity index to the clay percentage vary between 0.27-2.24. Optimum water content obtained at the end of proktor compaction test vary between 7.54-23.55 %, and maximum dry unit weight 1.44-1.85 tons/m. According to the results obtained after the analysis of partic le diameter distribution curves shown as indirect lined curves which are drawn by the ratio of particle diameter. Even though the particle size within the material differ from each other, the existence of ratio among them shows the soil is not uniform. These- 72- soils show by indirect curves are known as soils with graniilometers. The results of plasticity index obtained from the liquidity limit, plasticity limit and between their ratios of investigated soil, shows how the soil has different properties at different water consistencies. Although there is a straight relation between liquidity limit and compression index and since the swelling capacity of these soils are naturally low, the reason why these soils have low compression is from the dominant clay mineral type which do not have plastic character. Taking into consideration at the engineering and technological field usage of those soils as filling material they are found at the range of mid, low and very low limits and at the end cause their stability increase from low to mid-levels.