Bozdağ ve çevresi asidik kahverengi orman toprakları içeriğindeki ayrımlı azot ve kükürt şekillerinin pedolojik dağılımları üzerine araştırmalar
- Tez No: 10337
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
58 ÖZET Bu araştırma, Bozdağ ve yöresi mikaşist ana özdekleri üzerinde oluşmuş Asidik Kahverengi Orman toprakları içeriğindeki ayrımlı azot ve kükürt niceliklerinin pedolojik olarak toprak profili boyuncaki dağılımlarını saptamak ve bunların kimi toprak özellikleri ile olan ilişkileri üzerine yorumlar getirmektir. Araştırma yöresinde açılan ayrımlı toprak profillerinden toplam 29 adet toprak ve ana özdek örnekleri alınarak analizlere hazır duruma getirildiler. Asidik Kahverengi Orman toprakları, araştırma yöresinde meta morfizm olayları sonucu meydana gelen mika ve kuvars minerallerince zengin, mikaşist ana özdekleri üzerinde oluşmuştur. Doğal bitki örtüsü genelde Quercus ve Pinus türleri ile tek yıllık otsu bitkilerdir. Toprak bünyesi kumlu-tın ile tınlı-kum, stürüktürü ise A horizonları teksel ve bazen yaprak benzeri ile zayıf-orta ve iyi granüler, B horizonları orta granüler ile zayıf orta blok' tur. Toprağı oluşturan ana özdek orta-iyi derecede aşınmıştır. Araştırma topraklarının CaC03 içerikleri % 0.21-0.86 arasında değişmekte olup kireçsiz topraklar olarak tanımlanırlar. Suda çözüne bilir toplam tuz içerikleri % 0.030 'dan küçük olduğundan tuzsuz topraklar, toprak tepkimesi (PH) 5.22-6.03 sınırları arasında ve genelde asit topraklardır. Toprak örneklerinde toplam organik karbon % 0.19-2.63, organik madde % 0.33-4.54, toplam azot % 0. 017-0.227 sınırları arasında saptanmıştır. İnorganik azot fraksiyonlarından değişebilir NH.-N'u 1.05- 7.00 ppm., değişebilir N04-N'u 0.70-5.95 ppm., değişebilir N02-N'u iz-0.70 ppm., fikse amonyum-N'u ise 67-149 ppm. sınırları arasında- 3y - saptanmıştır. Değişebilir NH4+-N'unun toplam-N içerisindeki payı % 0.31-1.35, değişebilir N03-N'unun % 0.19-0.90 ve fikse amonyum-N1 unun % 5.24-62.94 sınırları arasındadır. Fikse amonyum-N' u genelde profil derinliği boyunca bir artış göstermektedir. Organik azot fraksiyonlarından N4+-N'u 84.00-222.60 ppm., heksosamin-N'u 11.20-75.60 ppm., Aminoasit-N'u 131.60-526.40 ppm. sınırları arasında saptanmıştır. Organik NH,-N'unun toplam-N içerisin deki payı % 9.81- 67.05, heksosamin-N'unun % 2.16-19.76, Aminoasit-N' unun % 21.76-98.00 sınırları arasında değişmektedir. Araştırma topraklarında toplam-S 150- 500 ppm., inorganik-S 25-335 ppm., organik-S 10-475 ppm., yarayışlı-S 7.5-21.0 ppm. sınır ları arasında saptanmış olup yarayışlı kükürt verilerine göre kükürt elementince bu toprakların bir sorunu olmadığı görülmüştür. C: N: S oranları 67 : 10:0.32 - 148: 10: 2.54 sınırları ara sında değişmekte ve bulunan bu veriler Nt /St oranının dar olmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 60 - SUMMARY This study has been conducted to determine the contents of different nitrogen and sulphur fractions of the Acidic Brown Forest soils formed on micaschist parent material around the province of Bozdag-Izmir. These properties were studied along the soil prophiles and were correlated with the other physical and chemical soil properties. Observations were made in the above mentioned province and five different representative soil prophiles were dug. Twenty-nine soil and parent material samples were taken in order to determine the mentioned properties. Acidic Brown forest soils which were formed on micaschist parent materials and rich in mica and quarts minerals were resulted by metamorphism activities in the studied research area Quercus, Pinus and herbaceus plants are the vegetation. Soil texture changes between sandy-loam and loamy-sand; structure of the A horizon between single grained and plate like with weak medium to good granular of the B horizon medium granular to weak to medium block. Parent material was medium to sufficient weathered. Since the CaC0~ contents of the studied soils changed between 0.21-0.86 %, they are classified as non calcic soils Total soluble salt contens were lower than 0.030 %; Therefore, classified as non saline soils. The PH were found between 5.22-6.03 and were classified as medium acidic soils. According to the laboratory results inorganic nitrogen fractions + changed as follows; exchangeable NH.-N between 1.05-7.00 ppm., exchangeable N0“-N 0.70-5.95 ppm., exchangeable NO^-N trace-0.70 ppm., fixed NH.-N 67-149 ppm., In the total-N the percentage of exchangeable NH*-N changed between 0.31-1.35, the exchangeable N0~-N 0.19-0.90, and the fixed NH^-N 5.24-62.94. It was founed that fixed NH^”-N increased with the prophlle depth.61 + As for the inorganic N fractions, NH.-N changed between 84.00- 222.60 ppm., hexasamine-N 11.20-75.60 ppra., and aminoacid-N 131.60- 526.40 ppra. In the total-N the percentage of organic NH.-N changed between 9. 81-67..05, hexosamihe-N 2J16-19.76 and aminoacid-N 21.76- 98.00. Total-S contents of the research soils changed between 150- 500 PPro., inorganic-S 25-335 ppm., organic-S 10-475 ppm. and available -S 7.5-21.0 ppm. According to the available-S contents these soils have no S problems. C: N: S ratios changed between 67:10:0.32-148:10:2.54. These results were due to narrow N./S. ratios.