Normotansif glokom ve primer açık açılı glokomda optik sinir başının kantitatif olarak incelenmesi
The Evaluation of optic nerve head with heidelberg retinal tomograph in normal tension glaucoma and primary open angle glaucoma
- Tez No: 103383
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM DEVRANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Amaç: Normotansif glokom (NTG) ve primer açık açılı glokom (PAAG) vakalarında optik sinir başı topografik parametreleri arasındaki farklılıkları araştırmak. Materyal-Metod: Otomatik perimetri (Humprey Field Analyser, program C/30-2) düzeltilmiş pattern standart deviasyon (CPSD) ve ortalama sapma (MD) değerleri eşleştirilmiş, 16 NTG'lu hastanın 27 gözü ve yine 16 PAAG'lu hastanın 27 gözü değerlendirildi. Optik sinir başının bilgisayarlı topografik analizi bir konfokal tarayıcı laser oftalmoskop olan Heildelberg Retina Tomografisi (HRT) ile yapıldı. Disk alanı(DA), çukurluk alanı (CA), çukurluk-disk alanı oranı (C/D), rim alanı (RA), çukurluk hacmi(CV), rim hacmi (RV), ortalama çukurluk derinliği (MCD), maksimum çukurluk derinliği (MxCD),çukurluk biçim ölçümi (CSM), çizgiboyu yükseklik değişkenliği(HVC),ortalama sinir lifi tabakası kalınlığı (MRNFLT) ve retina sinir lifi tabakası kesit alanı (RNFLCSA) değerlendirmeye alınan optik disk topografik parametreleridir.lki grup arasındaki optik disk topografik parametreleri Student-t testi ile, optik disk topografik parametreleri ile görme alanı global indisleri (MD.CPSD) arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile analiz edildi. Optik disk topografik parametrelerinin hangisi ya da hangilerinin MD ve CPSD'yi öncelikli olarak etkilediği multiple lineer regresyon analizi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: To investigate whether there is any quantitative difference in optic nerve head topographic parameters between primary open-angle glaucoma (POAG) and normal-tension glaucoma (NTG). Material-Methods: Twenty-seven eyes of 16 NTG and 27 eyes of 16 POAG patients matched for corrected pattern standard deviation (CPSD) and mean deviation (MD) of automated perimetry (Humphrey Field Analyzer, program C/30-2) were evaluated. Computerized topographic analysis of the optic nerve head of each eye was completed using Heildelberg Retinal Tomograph which is a confocal scanning laser ophthalmoscope. Optic disc parameters evaluated were disc area (DA), cup area(CA), the cup:disc area ratio(C/D), rim area(RA), cup volume(CV), rim volume(RV), mean cup depth(MCD), maximum cup depth(MxCD), cup shape measure(CSM), heigth variation contour(HVC), mean retinal nerve fiber layer thickness(MRNFLT) and retinal nerve fiber cross sectional area(RNFLCSA). Student t test was used to evaluate differences between optic disc parameters of two study groups. We assessed the data by Pearson's interclass correlation analysis to compare morphological parameters and visual field indices. To determined which of the topographical parameters were related to MD and CPSD, multiple linear regression was performed.