Travmatik kataraktlı olgularda ön segment bulguları ve göz içi lensi implantasyonu sonuçları
Anterior segment findings and intraocular lens implantation in cases with traumatic cataract
  1. Tez No: 103384
  2. Yazar: MEHMET MISIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN ERDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na göz travması ile başvuran ve tek taraflı travmatik katarakt gelişmesi nedeniyle lens ekstraksiyonu yapılan 46 olgunun 46 gözü retrospektif olarak incelendi. Vizyonu kalıcı olarak azaltan arka segment patolojisi olan gözler çalışmaya alınmadı. Olguların 39'u perforan, 7'si kunt travmaya maruz kalmıştı ve yaş ortalamaları 22.2 + 16.9 idi. Olguların başvurudan sonraki ön segment patolojileri, katarakt cerrahisi sonrasındaki komplikasyonlan ve sonuç vizyonları değerlendirildi. Perforan travmalı olgularda kataraktın kunt travmalı olgulara oranla daha kısa sürede geliştiği tespit edildi. Arka kapsül kesifliği en sık görülen postoperatif komplikasyondu ve 7 yaş ve altındaki olgu grubunda anlamlı olarak daha yüksek oranda görüldü. Postoperatif dönemde ekzotropya gelişimi daha çok GİL'in sekonder olarak implante edildiği ve bir süre afak kalan olgularda gözlendi. Postoperatif erken dönemde aşın fibrinöz reaksiyon gelişen gözlerde pupiller yakalanma meydana gelmesi anlamlı olarak yüksek bulundu. Olguların preoperatif ort. 0.02 + 0.05 olan vizyonları, postoperatif son kontrollerinde ort. 0.72 ± 0.27'ye yükseldi. Sonuç olarak, travmatik kataraktlı olgularda başvurudan sonraki dönemde ön segment bulgularının iyi değerlendirilmesi, arka kapsül kesifliğinin 7 yaş ve altındaki olgularda daha sık meydana gelmesi nedeniyle mümkünse bu grup gözlere PPCCC yapılması, sensoriyel ekzotropya gelişimini engellemek için mümkün olan en kısa sürede optik düzeltme yapılması ve pupiller yakalanma riskini azaltmak için postoperatif erken dönemdeki inflamasyonun iyi takip edilerek aşın fibrinöz reaksiyon gelişmesinin engellenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANTERIOR SEGMENT FINDINGS AND INTRAOCULAR LENS IMPLANTATION IN CASES WITH TRAUMATIC CATARACT 46 eyes of 46 patients operated for unilateral traumatic cataract formation that have been examined at the Trakya University School of Medicine Department of Ophthalmology were reviewed retrospectively. Eyes with any permenant visually debiliating posterior segment pathology were not included into the study. 39 of the eyes had perforating 7 of the eyes had nonperforating ocular trauma and mean age of cases were 22.2 + 16.9 years. Anterior segment pathologies at admission, complications after cataract surgery and final visual acuities were evaluated. Cataract formation occured sooner in cases with perforating trauma than in cases with nonperforating trauma. Posterior capsular opacification was the most common postoperative complication and was significantly more commonly observed in 7 or below age group. In the postoperative period, development of exotropia ocured more frequently in cases where intraocular lenses were secondarily implanted after a sustained period of aphakia. Postoperatively, in eyes with excessive fibrinous uveitis, pupillary capture developed statistically significantly more frequently. Visual preoperative acuities of 0.02 + 0.05 rose to 0.72 + 0.27 in the last postoperative visits. As a result, we believe that in traumatic cataract cases, anterior chamber findings should be carefully evaluated; due to more common presentation of posterior capsular opacification in cases below 7 age or less, PPCCC should be performed when possible; 68appropriate optical correction should be made to prevent development of sensorial exotropia and inflammation in the early postoperative period should be followed up closely and formation of excessive fibrinous uveitis should be prevented to decrease the pupillary capture risk. 69