Optik koherens tomografi ve heidelberg retina tomografisi için yaş ve disk büyüklüğüne bağımlı normal veri tabanı oluşturulması
The effect of age and disc size on the differentiating ability of confocal laser ophthalmoscopy (HRT) and optical coherence tomography
  1. Tez No: 103382
  2. Yazar: İFFET EMEL TOPÇUOĞLU ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CAN ÜSTÜNDAĞ, DOÇ.DR. ÖZCAN OCAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Normal populasyonda yaşa ve disk büyüklüğüne bağlı optik disk topografik parametreleri ve sinir lifi kalınlıkları için normal veri tabanı oluşturulması MATERYAL-METOD: Kriterlerimize uyan 133 kadın hastanın 244 gözü ile 58 erkek hastanın 106 gözü olmak üzere toplam 350 göz çalışma kapsamına alındı. Hastaların yaş ortalaması 47,13 ± 15,21 yıl (20-80 yaş arası) olarak saptandı. Olgular 20-80 yaş arasında dekadlara ayrılarak 6 grup oluşturuldu. Disk alanının büyüklüğüne göre ayrıca 5 grupta sınıflandırıldı. Opik sinir başı ve retina lifi tabakasına ait ölçümler Heidelberg retina tomografisi ve optik koherens tomografisi ile yapıldı. OCT ile yapılan ölçümlerde iç fiksasyon ışığı ve 3.4 çaplı dairesel tarama biçimi kullanıldı. (HRT) ile elde edilen optik sinir başı parametrelerinin ve optik koherens tomografi (OCT) ile tespit edilen retina sinir lifi tabakasının incelenmesi sonucunda elde edilen değerlerin yaş grupları ve optik disk alanları dikkate alınarak birbirleri ile olan ilişkisi araştırıldı. BULGULAR: 1. gruptan 6. gruba doğru olgularımızın yaşları arttıkça; RA, RV, CSM, HVC, mRNFL ve crRNFL değerlerinde azalma; refraksiyon ile CA, c.d ve CV değerlerinde artma tespit edildi. DA, MCD ve maxCD ise yaş farklılığından etkilenmedi..Artan yaşla birlikte retina sinir lifi tabakasında tüm kadranlarda incelme tespit edildi. Bu azalma HRT parametrelerinden çok OCT parametreleri ile (en fazla ortalama ve temporal kadran RNFL kalınlığı) ilişkili bulundu. Yaştan etkilenmeyen parametreler CA, c/d, CV, MCD, maxCD, CSM ve HVC olarak belirlendi. *1, gruptan 5. gruba doğru olgularımızın DA büyüdükçe, CA, c/d, RA, CV, RV, MCD, maxCD, CSM ve crRNFL değerlerinde artma oldu ve olgunun kırma kusuru miyopiye doğru kaydı. HVC ve mRNFL değişkenleri ise DA büyüklüğü değişiminden etkilenmedi. Disk alanı ile ilişkili retina sinir lifi tabakasına ait tek parametre olarak CrRNFL tespit edildi. 71DA büyüklüğünden bağımsız değişkenler HVC, mRNFL, inferior, nazal ve temporal RNFL değerleri olarak bulundu. SONUÇ: Yaş ve disk alanı büyüklüğü HRT ve OCT parametrelerinin sonuçlarını etkilemektedir. OCT ile ölçülen RNFL kalınlıkları HRT topografîk parametreleri ile uyum göstermektedir. Yaş faktörü daha çok OCT ile saptanan RNFL kalınlık değerlerinde tüm kadranlarda azalmaya yol açarken (en fazla ortalama ve temporal kadran RNFL kalınlığı); DA büyüklüğü HRT parametrelerinden CA,c/d,RA,CV,RV,MCD,maxCD,CSM ve crRNFL değerlerinde değişikliğe neden olmaktadır.Disk büyülüğü gözönüne alınmadığında özellikle büyük disklerdeki geniş fizyolojik çukurluklar“glokom”olarak sınıflandırılabilmektedir.Yaş ve DA büyüklüğünden etkilenmeyen tek parametre olarak HVC tespit edilmiştir.HRT ve OCT,RNFL kalınlığının ve optik sinir başının objektif,niceliklendirilebilir ve tekrarlanabilir incelemesini sağlamakla beraber normalin değişkenliği değerlendirmeyi zorlaştırmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: HRT, OCT, normal, yaş, optik disk alanı, optik sinir başı, RNFL kalınlığı
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To determine the effect of age and disc size on the differentiating ability of confocal laser ophthalmoscopy (HRT) and optical coherence tomography and to describe a normal data base for optic disc and RNFL appearance in normal eyes. MATERIAL-METHOD: 244 eyes of 133 females and 106 eyes of 58 males were enrolled in the study. The optic nerve head and retinal nerve fiber layer thickness were analysed with HRT and OCT respectively. Three images were obtained for each eye. OCT series were performed using internal fixation method and circular scan with a diameter of 3.37 mm. Subjects were classified into 6 groups based on age (mean: 47,13 ± 15,21 years) and into 5 groups based on disc size. Topographic HRT parameters ( CA, c/d, RA, CV, RV, MCD, maxCD, CSM, HVC, mRNFL and crRNFL ) and OCT-generated RNFL thickness values were evaluated in each group. RESULTS: OCT analysis of the participants revealed a significant correlation between age and RNFL thickness in all quadrants.Topographic HRT parameters;CA, c/d, CV, MCD, maxCD, CSM and HVC; were found to be independent of age. Optic disc area was not significantly correlated with RNFL thickness in normal eyes in any quadrant (all p > 0.05). CA, c/d, RA, CV, RV, MCD, maxCD, CSM and crRNFL values increased with the increase in disc area. The only parameter independent of both disc area and age was found to be HVC. CONCLUSION: RNFL thickness measurement using OCT corresponds to disc topographic parameters using HRT. Quantitative differences in RNFL thickness exist with age. Differences in age mainly effects the differentiating ability of OCT whereas HRT parameters are found to be more related to disc area. Even if OCT and HRT provide evaluation of RNFL and optic nerve head in an objective, quantifiable and reproducible fashion, the high variability in normal eyes regarding age and optic disc size makes the assesment difficult. KEY WORDS: HRT, OCT, normal,age, optic disc size, optic nerve head, RNFL thickness