Psödoeksfoliasyonun katarakt cerrahisinde görülen komplikasyonlar üzerine etkisi
The Effect of pseudoexfoliation on complications encountered during cataract surgery
- Tez No: 103386
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER BENİAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Psödoeksfoliasyonun katarakt ameliyatı sırasında görülen komplikasyonlara etkisini araştırmak amacı ile Ekim/1989 - Temmuz/2000 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalmda katarakt ameliyatı uygulanmış olgular içinden standardize kriterlere uyan 164 PES'li olgunun 180, 24 PEG'li olgunun 27 gözü peroperatif komplikasyon bakımından değerlendirilmiş ve bulgular 202 olgunun 236 gözünden oluşan kontrol grubundaki peroperatif komplikasyonlar ile karşılaştınlmıştır. PES'li, PEG'li ve kontrol grubunda katarakt cerrahisi sırasında görülen zonüloliz, arka kapsül rüptürü, vitre kaybı ve nükleusun vitre içine düşmesi oranları gruplar arasında istatistiki kıyaslama yapılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca pupilla çapının, katarakt tipinin ve cerrah tecrübesinin komplikasyonlar üzerine etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak; PES'li ve PEG'li gözlerde zonüloliz, arka kapsül rüptürü ve vitre kaybı sıklığının kontrol grubuna nazaran daha fazla olduğu ve küçük pupillanın PES'li gözlerde komplikasyon sıklığını artıran bir neden olmadığı, PEG'li gözlerde ise sadece arka kapsül rüptürü sıklığını artırdığı bulunmuştur. Ayrıca tüm gruplarda katarakt tipinin ve cerrah tecrübesinin, katarakt cerrahisinde görülen komplikasyonlara oranını değiştiren faktörler olmadığı tespit edilmiştir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF PSEUDOEXFOLIATION ON COMPLICATIONS ENCOUNTERED DURING CATARACT SURGERY The role of pseudoexfoliation on complications encountered during cataract surgery in 180 eyes of 164 cases with pseudoexfoliation syndrome and in 27 eyes of 24 cases with pseudoexfoliative glaucoma that matched the standardized protocol and who had cataract surgery in Trakya University School of Medicine Department of Ophthalmology between October 1989 and July 2000 were evaluated in respect to preoperative complications and were compared with a control group composed of 236 eyes of 202 cases. The preoperative zonulolysis, posterior capsular rupture, vitreus loss and nucleus drop rates were evaluated statistically between pseudoexfoliation syndrome, pseudoexfoliative glaucoma and control groups. The role of pupillary diameter, cataract type and surgeon experience on complications were investigated. As a result, in eyes with pseudoexfoliation syndrome and pseudoexfoliative glaucoma zonulolysis, posterior capsular rupture and vitreus loss were more frequent when compared to the control group. Small pupillary diameter did not increase the incidence of complications in eyes with pseudoexfoliation syndrome but was an important fector for posterior capsular rupture in eyes with pseudoexfoliative glaucoma. Besides, it has been established that cataract type and surgeon experience did not play an important role on complication rates during cataract surgery. 46