Trabekülektomi ameliyatının uzun dönem sonuçları
Long-term results of trabeculectomi
  1. Tez No: 103387
  2. Yazar: ZÜLFİYE MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. LEVENT ALİMGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 1984-1998 yıllan arasında trabekülektomi ameliyatı yapılmış ve en az bir yıl takip edilmiş olan 108 hastanın 140 gözünün bulguları retrospektif olarak incelenmiştir. Bu gözlerde trabekülektominin başarısı araştırılmış ve GİB'si düşen gözlerde takip süresince c/d oram, görme keskinliği ve görme alam değerlendirilmiştir. Antimetabolit kullanılan gözlerde trabekülektominin başarısı, preoperatif dönemde antiglokomatöz ilaç kullanan ve kullanmayan gözler ile PEG ve PAAG'li gözlerde trabekülektominin başarısı araştırılmıştır. Takip edilen gözlerde trabekülektominin tam ve orta derecede başarılı olabilme olasılığının Kaplan-Meier sağkalım analizi ile; postoperatif l.yıl % 100, 3. yıl % 98,6 ±0,6, 5.yıl % 96,2 ± 0,1, 7.yıl % 94,5 ± 0,1, 9.yıl % 93,2 ± 0,1 ve 1 l.yıl % 93,2 ± 0,1 olduğu ve bu başarının devamlılığının 147,9 ± 1,7 ay sürdüğü gösterilmiştir. Bu gözlerde trabekülektomiden sonra c/d oram ve görme keskinliğinin stabil kaldığı, görme alanında istatistiksel olarak anlamlı progresyonun olmadığı gösterilmiştir. Antimetabolit uygulanan gözlerde trabekülektominin tam ve orta derecede başarılı olabilme olasılığının Kaplan-Meier sağkalım analizi ile; postoperatif l.yıl % 100, 3. yıl % 95 ± 0,4, 5. yıl % 95 ± 0,5, 7.yıl % 95 ± 0,1 olduğu gösterilmiştir. Preoperatif dönemde antiglokomatöz ilaç kullanan ve kullanmayan gözler ile PAAG ve PEG'li gözler trabekülektomi basan oranlan açısından karşılaştırılmış ve gruplar arasında fark olmadığı görülmüştür. 88Sonuç olarak, trabekülektominin GİB'yi düşürdüğü ve bu etkinin uzun yıllar devam ettiği; 52,6 ± 32,6 aylık takip sonunda başarılı gözlerde c/d oranı ve görme keskinliğinin stabil kaldığı, görme alanında progresyon olmadığı gösterilerek, trabekülektomi sonucu düşürülen GİB'nin glokomatöz progresyonu engellediği saptanmıştır. 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY LONG-TERM RESULTS OF TRABECULECTOMY 140 eyes of the 108 patients who had undergone a trabeculectomy operation between 1984-1998 at Trakya University School of Medicine Ophthalmology Department and had been followed for at least 1 year, were studied retrospectivly. The efficasy of trabeculectomy in lowering intraocular pressure below 22 mmHg in these eyes has been investigated. In eyes with successful intraoculer pressure decrease, c/d ratio, visual acuity and visual field in the follow ups have been analyzed. The success of trabeculectomy in eyes with peroperative antimetabolite use; in eyes with preoperative antiglaucomatous medication and in eyes with PEG and POAG have been evaluated. It has been demonstrated with Kaplan-Meier survival analysis that the success rate with antiglaucomatous medication in the first postoperative year was 100 %, in the 3. year 98,6 ± 0,6 %, in the 5.year 96,2 ± 0,1 %, in the 7.year 94,5 ± 0,1 %, in the 9.year 93,2 ± 0,1 %, in the 1 l.year 93,2 ± 0,1 % and that this success lasted for 147,9 ± 1,7 months. The c/d ratio and visual acuity was stationary after trabeculectomy but visual field shoved a very slow deterioration. In trabeculectomyzed eyes with peroperative antimetabolite use, Kaplan-Meier survival analysis revealed a success rate with antiglaucomatous medication in the first postoperative year was 100 %, in the 3. year 95 ± 0,4 %, in the 5. year 95 ± 0,5 % and in the 7.year 95 ± 0,1. The comparision of success rate of trabeculectomy in eyes with POAG and PEG with preoperative antiglaucomatous medication did not show any statistically significant difference. 90As a conclusion; it has been demonstrated that trabeculectomy lowers the intraocular pressure and this effect lasts for many years. After 52,6 ± 32,6 months of follow up, in eyes with successful trabeculectomy c/d ratio and visual acuity stayed stabile, no deterioration in visual field were observed, and low intraocular pressure after trabeculectomy prevented glaucomatous progression. 91